Obchod jako takový skýtá celou řadu rizik a o obchodu se zahraničními partnery to platí dvojnásob. Před uzavřením obchodu by měla firma vzít na vědomí rizikové faktory a popřemýšlet, jakým způsobem je eliminovat. Obecně rozlišujeme tři základní druhy rizika, které se týkají obchodování se zahraničím:

Komerční
Teritoriální
Měnové

V tomto článku se blíže zaměříme právě na měnové riziko v souvislosti s výkyvy kurzu a prostředky pro jejich zajištění - forwardy.

Forward je finanční derivát, kterým si dnes zajistíte (zafixujete) na určitou dobu pevný devizový kurz, přičemž vypořádání obchodu proběhne v budoucnu. Využitím forwardu se vyhnete pohybu kurzu po celou dobu fixace a zamezíte tak riziku ztráty plynoucí z nepříznivého vývoje kurzu, na druhou stranu se můžete připravit i o výnosy, které by vám přinesl pozitivní vývoj kurzu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podcenění rizik může mít fatální následky. Jedním z nich je kurzové riziko, proti kterému se lze zajistit termínovými operacemi, nejčastěji tzv. forwardy. Přinášíme vám proto několik základních zásad, které byste měli znát předtím, než se pro zajištění tímto způsobem rozhodnete.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.