Tip

Nejoblíbenějším jídlem z pohledu hostů Grund Resortu je telecí řízek s bramborovým salátem, který jako jediný zůstává už několik let na stále se měnícím menu.

Menu

Pralinka z foie gras, chips z ovocného chleba, zelená jablka - 225 korun

Tygří kreveta, pyré z ratatouille, šafránové glacée, vanilková sůl - 195 korun

Mladé kuřátko, pyré ze sladkého hrášku, salsicia, gratinované brambory - 245 korun

Hlavní menu v Grund Resortu se sice mění jen dvakrát ročně, nicméně každé dva až tři týdny jídelní lístek zpestří aktuální nabídka, které na konci března dominoval historický výlet do kuchyně nejslavnější české kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové a na menu se tak objevila například telecí kýtička se slaninovými šlejšky. Nutno však podotknout, že dvě stě let starý recept prošel moderní revizí.

 

 

Špičková prezentace

Zatímco jednu část kýty šéfkuchař upekl podle původního receptu v celerové omáčce, druhou část připravil moderním způsobem sous vide, díky čemuž mohli hosté porovnávat dva různé styly vaření. Další retro pokrmy představovaly například plíčky na smetaně či rosol z kachny.

 

Jenže podobnými experimenty musí šéfkuchař spíše šetřit, neboť i když v Praze je stylová měšťanská kuchyně 19. století poměrně oblíbená (a La Degustation s ní opakovaně vybojovalo michelinskou hvězdu), v Grund Resortu hosté vyžadují spíše moderní kosmopolitní kuchyni, která je v podání Jiřího Středy jakousi kreativní fúzí české a francouzské kuchyně.

 

Přestože šéfkuchař o sobě s trochou nadsázky prohlašuje, že je spíše takový samouk, většina jeho pokrmů je perfektně vyladěná a špičkově prezentovaná na talíři, takže už vizuální vjemy vás příjemně naladí na samotnou konzumaci.

 

V zimě se tu objevují spíše těžší a sytější jídla s využitím čočky, krup a zvěřiny, od jara do podzimu je kuchyně lehčí a svěžejší. Výjimkou jsou ovšem hutné polévky, které vás skvěle zahřejí třeba po golfu - jednou z nich je výtečné velouté ochucené medvědím česnekem a doplněné slaninovým chipsem, který polévce dodává ten správný šmrnc.

 

Prsíčko versus stehýnko

Baby kuřeV Grund Resortu můžete narazit třeba na legendárního kouhoutka na víně, králičí ledvinky či mušle sv. Jakuba, které doprovází pyré z fava fazolí. Jedním z největších překvapení jarního menu jsou ovšem fantastické pralinky připravené z foie gras a dochucené uzenou či vanilkou solí a jablečným pyré připraveným ve vakuu. Tuto poněkud rafinovanou verzi celosvětově oblíbené suroviny by člověk očekával spíše v nějakém mondénním pražském podniku, než v Krkonoších, o to víc ovšem potěšila její dokonalá chuťová i vizuální prezentace.

 

Perfektně připravené bylo také jarní baby kuřátko z Francie, podávané jako duo stehýnka a prsíčka nadívaného slaninou, které doprovázela svěží zelenina včetně vtipného syrového lusku. Nepřekombinované a chuťově vyladěné. Pokud máte raději zvěřinu, ochutnejte křehký jelení hřbet s jarní karotkou, badyánem a prachem z pistácií. Opět zvládnutý na jedničku.

 

Stařený rum na zahřátí

Vinný lístek není příliš rozsáhlý, nicméně obsahuje celkem vyvážený průřez vinařským světem, především tím evropským. Nechybí burgundský pinot či chablis, výtečné je také svěží veltlínské zelené Weinviertel  z Rakouska. Pokud se pustíte do průzkumu moravských vín, nechejte si nalít místní house wine, které pro Grund připravuje vinařství Hrabal: jde o příjemně vybalancované chardonnay barrique, které krásně doprovodí celou řadu pokrmů (láhev stojí 345 korun).

 

Pokud máte raději červené, velmi krásně pitelný je Cabernet Sauvignon 2007 z vinařství Tanzberg Vladimíra Železného, které má nádherně ovocitou a vyváženou chuť (doporučujeme dekantaci, cena 580 korun). Zajímavostí Grund Resortu je také velmi pestrá nabídka stařených rumů, v níž nechybí ani takové perly, jako je třiadvacetiletý Metusalem (280 korun za 0,4 dlc) či Gran Reserva Zacapa X.O. v ceně 395 korun za "panáčka". Zvláště po dlouhých hodinách na hřišti vám přijde podobná "věcička" k chuti.

 

Vedle špičkového jídla byznys klientela ocení především možnost výjezdových zasedání, které mohou být spojené například s firemním golfovým turnajem, neboť součástí hotelu je osmnáctijamkové hřiště s krásnými výhledy na Sněžku. Hostům Grund Resortu slouží dvacet čtyři designových pokojů a čtyři apartmá, golfová klubovna, konferenční místnosti či příjemné wellness s bazénem.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Jiří Středa

Jiří StředaCo by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?

Držím se jednoduchého pravidla: co by si nejedl sám, nedávej ani svým hostům!

 

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Mění se to. Momentálně je mým nejoblíbenějším jídlem grilovaný losos s ratatouille zeleninou, ale jinak jím více méně všechno.

 

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?

Nemám nejoblíbenější restauraci, neboť restaurace často střídám. Kde mě ale ještě nikdy nezklamali je mexická restaurace Casa De Piedra v centru Jičína.

 

 

Související