Takzvaný švarcsystém se v Česku používá jen ojediněle, nemá tedy cenu investovat do jeho potírání. Při více než 35 000 kontrolách nelegálního zaměstnávání se odhalilo kolem 500 případů.

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) to ve čtvrtek řekl na brífinku po jednání s ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Dodal, že kontroly ve firmách se ještě zintenzivní a zaměří se spíš na bezpečnost či ochranu zdraví.

"Takzvaný švarcsystém je superdémonizován. Hraje v naší ekonomice a na našem trhu práce naprosto okrajovou úlohu. Je v podstatě naprosto nezajímavý, je využívaný naprosto ojediněle a vůbec nemá význam investovat do nějakého potírání švarcsystému," uvedl premiér.

Při takzvaném švarcsystému pracovník není zaměstnancem firmy, ale dělá pro ni jako samostatný podnikatel na živnostenský list. Podnik tak za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění či mu nemusí poskytovat dovolenou.

Podle Nečase kontroly ukázaly, "že rozsah černé práce je u nás výrazně menší, než jsme si mysleli". Při loňských více než 35 000 kontrolách se přišlo na 5000 případů, řekl. V budoucnu by se mělo sledování firem ještě zintenzivnit, kontroloři by se ale měli zaměřit spíš na bezpečnost či ochranu zdraví. Neměli by "nahánět podnikatelské subjekty" a pracovníky, aby měli u sebe smlouvu, řekl Nečas.

Müllerová dodala, že v novele o zaměstnanosti se tento "dramatický přístup" již upravil. Zaměstnanci u sebe na pracovišti smlouvu nosit nemusí, kontroloři potřebné údaje dohledají případně sami "bez týrání pracovníků", řekla ministryně.

Podle údajů ministerstva provedli loni kontroloři Státního úřadu inspekce práce 35 577 kontrol a udělili 818 pokut za celkem 163,37 milionu. Nelegálně zaměstnaných lidí bylo 5078. Celkem 552 osob pracovalo ve švarcsystému. Práce na černo se nejvíc objevuje podle ministerstva ve stavebnictví a při sezonních aktivitách či ve službách.