Už roku 2009 se pod tlakem orgánů EU deset největších výrobců mobilů pokusilo domluvit na jednotném standardu využívajícím konektoru microUSB. Zdánlivě dobrá myšlenka však má několik "ale". Tím prvním je, že dohoda se týká právě jen mobilů, tím druhým, že její platnost skončila s loňským Silvestrem. Vůle obnovit ji není moc velká - a tak se prokletí nabíječek zřejmě hned tak nezbavíme. Jedním z řešení by mohlo být bezdrátové nabíjení. To samo o sobě není ničím novým: už řadu let s ním koketuje mnoho výrobců a je také k dispozici v komerčním provedení pro telefon Nokia Lumia 920. Jenže slovo "bezdrátové" se v této souvislosti sluší dát do hodně velkých uvozovek. Mobil sice s nabíječkou opravdu nespojují dráty, jenže se jí stejně musí bezprostředně dotýkat. A od samotné "bezdrátové" nabíječky k zásuvce drát vede. Nevýhodami jsou větší nabíječka, větší mobil, vyšší cena, a navíc kabel zůstává. Výhody vlastně žádné. Tenhle princip je snad dobrý pro elektromobily v garážových stáních, jestli ale prorazí mezi mobilní elektroniku, bude to další vítězství marketingu nad zdravým rozumem. Což se možná i stane, protože okolo stovky firem (včetně takových jako Panasonic nebo Sony) už vytvořilo sdružení Wireless Power Consortium, které na tom usilovně pracuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nabíječky se množí pravděpodobně dělením - v šupleti, kam jste dali kdysi jednu, jich je za chvíli celé klubko.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.