Samozřejmě že nehledám investiční příležitosti jen na realitních serverech (právě naopak), ale minimálně je to jeden z důležitých zdrojů informací a indikátorů, jak vypadá trh.

 

Před přibližně dvěma lety jsem koupil pozemek na okraji Prahy, kde právě dokončuji stavbu domu pro rodinu. Ceny pozemků v těchto lokalitách jsou takové, že kupující i prodávající počítají obvykle každý metr. Když se před týdnem na největším českém realitním serveru objevil inzerát, že pozemek, který bezprostředně navazuje na ten můj (soudě podle fotodokumentace), je na prodej, musel jsem okamžitě reagovat. Jak říkal Bolek Polívka - "přikúpíme".

 

Obratem jsem zavolal makléře z jedné renomované realitní kanceláře, která inzerovala exkluzivní prodej této nemovitosti, a dožadoval se více informací o nabízeném pozemku. Bohužel pán, který byl pod nabídkou uveden jako kontakt, o dané nemovitosti věděl jen to, že ji zdědil po svém předchůdci a bude kontaktovat prodávajícího. Vysvětlil jsem mu situaci i můj zájem a žádal alespoň parcelní číslo nebo jméno toho prodávajícího. Když dva roky vlastním nějaký pozemek, tak už jsem se překvapivě stihl podívat do katastru, kdo jsou naši sousedé, což ho evidentně zaskočilo, a měl asi pocit, že mu chci sebrat skvělý obchod.

 

Dva dny se pokoušel zjistit, jak to s tím pozemkem je, a poté mi při třetím rozhovoru sdělil, že je to nějaká chyba a pozemek už dávno na prodej není. Inu, mohlo mě to napadnout hned. Stejná výměra, stejná ulice, stejná prodejní cena. Ano, byla to exkluzivní nabídka pozemku, který jsem před dvěma lety koupil od úplně jiné realitní kanceláře, a dnes tam již stojí téměř hotový dům.

 

Petr Kasa
investor a podnikatel