Naopak podíl investorů ze zemí eurozóny je nízký, mezi patnácti největšími akcionáři ČEZ je pouze jeden - podílové fondy finanční skupiny ING.

 

Strukturu vlastníků té části akcií ČEZ, která není v držení českého státu, zmapoval týdeník Ekonom s pomocí seznamu účastníků mimořádné valné hromady z loňského prosince a aktuálních dat agentury Bloomberg.

 

Mezi největší akcionáře ČEZ patří norský státní penzijní fond, vlastnící 0,81 procenta akcií. Ještě vyšší podíl mají podílové fondy skupin American Funds (2,6 procenta) a Vanguard (1,58 procenta). Podíly v řádu desetin procenta mají například i penzijní fondy učitelů z Texasu a Ohia či jihokorejské ministerstvo strategie a financí.

 

Podle analytika J&T Banky Michala Šnobra patřily ještě před dvěma lety mezi velké držitele akcií ČEZ polské penzijní fondy, vlastnící pět až deset procent emise. Jenže po vyřazení z hlavního indexu varšavské burzy WIG v září 2011 jejich zájem skončil a své podíly postupně rozprodaly. Dnes už mezi významnými akcionáři společnosti ČEZ nefigurují.

 

Související