Které zprávy dnes doporučuji sledovat:

ČSÚ zveřejní národní účty za 4. čtvrtletí 2012, tedy vývoj HDP včetně struktury, zveřejní i indexy spotřebitelských cen - inflace za únor 2013 a údaje o průměrných mzdách za 4. čtvrtletí 2012.

Tokio (Japonsko) Japonští zákonodárci budou jednat o návrhu schválit do funkce guvernéra centrální banky Haruhika Kurodu, jehož navrhuje vláda.

Atény (Řecko) a Řím (Itálie) 10:00 a 11:00 Zpráva o vývoji HDP Řecka a Itálie za čtvrté čtvrtletí.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Italové patří do eurozóny, referendum nechtějí

Většina obyvatel Itálie si přeje zůstat v eurozóně, ačkoli výsledek nedávných parlamentních voleb tomu nenasvědčoval. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění, který provedla agentura ISPO a který zveřejnil list Corriere della Sera. Italové také odmítají, aby se na téma členství v eurozóně konalo referendum.

Německo může příští rok vydat méně dluhopisů

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble chce příští rok vydat mnohem méně státních dluhopisů, než jeho úřad původně plánoval. Pode časopisu Der Spiegel to umožní lepší stav ekonomiky a s tím související vyšší výběr daní. O přesné částce se teprve rozhodne a záležet bude hlavně na jednání s ministerstvy.

Mzdové náklady největších bank loni vzrostly

Navzdory snaze šetřit se mzdové náklady v největších světových bankách loni zvýšily. Zjistila to agentura Reuters, která podrobně zkoumala výsledkové zprávy 35 největších bank z Evropy a Spojených států. Vývoji odměňování v bankách veřejnost věnuje zvýšenou pozornost už od začátku finanční krize.

Wall Street by mohly řídit jen počítače

Newyorská akciová burza připravuje nouzový plán pro případ podobné katastrofy, jako byla loňská superbouře Sandy. Obchodování by v případě aktivace tohoto plánu poprvé v 221leté historii burzy řídily pouze počítače. Informoval o tom list Wall Street Journal s odvoláním na osoby, které se na přípravě plánu podílejí.

Ve Španělsku znovu demonstrovaly tisíce lidí

Do ulic španělských měst o víkendu znovu vyrazily desetitisíce lidí na demonstrace proti úsporným opatřením, reformě pracovního trhu a korupci ve státní správě. Nezaměstnanost ve Španělsku se vyšplhala na hrozivých 26 procent, země dál zápasí s hospodářskou recesí a řada lidí se propadá do chudoby.