Pozornost světových médií si vysloužil zejména jako odpůrce ideologie globálního oteplování a kritik Evropské unie. Víc než jeho názory však v paměti lidí, či spíše celosvětové sítě internetu, zůstanou - asi ne úplně spravedlivě - záběry toho, jak v jeho kapse mizí protokolární pero.

 

Významnou část Klausových cest do zahraničí tvořily pracovní návštěvy, v nichž představoval svoje knihy, či projevy na pozvání ideologicky spřízněných think tanků.

 

Během 10 let ve funkci stihl Klaus vyjet celkem na 278 zahraničních cest. Za celou dobu svého prezidentství ale nebyl například pozván k oficiální státní návštěvě Bílého domu. Vztahy s Moskvou byly o poznání vřelejší. Každopádně stihl procestovat slušný kus světa. V posledních letech přicházela pozvání zejména na cesty do Afriky, Asie a Latinské Ameriky, tedy do exotických destinací, jež ale mají i pro Česko do budoucna zajímavý exportní potenciál.

 

Podpora českých firem v zahraničí, otevírání dveří podnikatelům, je mimochodem jednou z významných úloh, jež hlava státu ve své funkci sehrává. S prezidentem (podobně i s ministrem zahraničí či ministrem průmyslu) pravidelně vyrážely a vyrážejí vládním speciálem i početné podnikatelské delegace. Bylo by velmi zajímavé vědět, jaká je korelace mezi účastí na těchto výpravách a skutečným exportem. Někteří podnikatelé, a mimo záznam i diplomaté, přiznávají, že jde často jen o příjemné výlety, kde jde více o osobní zábavu než o práci a budování obchodních kontaktů.

 

O tom, kdo bude nasedat do prezidentského letadla, nyní bude rozhodovat Miloš Zeman a jeho tým. O "letenky" na cestování s prezidentem je už teď velká tlačenice.

 

 

Související