Jeden z nejbohatších Rusů, podnikatel v hutnictví a v médiích Vladimir Potanin, slibuje rozdat valnou část svého jmění na dobročinné účely. Dceři a dvěma synům hodlá odkázat nejvýše pár desítek milionů, postačujících k "důstojné existenci" - aby je ochránil před zhoubným vlivem přehnaného bohatství.

"Chci ochránit své děti před miliardami. Miliarda prostě deptá člověka a zbavuje jej veškeré iniciativy," uvedl v televizním rozhovoru Potanin, jehož jmění časopis Forbes loni odhadl na 14,5 miliardy dolarů (asi 285 miliard Kč), což stačilo na čtvrtou příčku v Rusku a na 46. ve světě.

Na dotaz, zda tento odhad odpovídá skutečnosti, miliardář jen poznamenal, že by si to taky rád myslel. Především zdůraznil, že ve světě všichni úspěšní a bohatí lidé myslí na dobročinnost a na to, "jak vrátit dluh společnosti".

Nikoliv snad proto, že by se boháči něčím provinili, ale proto, že se jim dařilo lépe a dosáhli většího úspěchu, a tak považují za vhodné zlepšit život i svému okolí.

"Je třeba pracovat pro společnost proto, aby lidé měli k tobě lepší vztah, aby bohatství nevyčítali," vysvětlil.

Míra dobročinnosti podle Potanina svědčí "o zralosti společnosti a o její úspěšnosti". Zatím však má charita v Rusku špatnou pověst a lidé mají sklon hledat za filantropií skryté motivy.

Ani firmám neplynou z dobročinnosti žádné výhody, "ale spíše naopak". Podnik si kupříkladu smí započítat do nákladů reklamu, ale dobročinnost nesmí, ačkoliv v zájmu společnosti by byl spíše opačný stav.

Potanin se podle médií jako první Rus připojil minulý měsíc k iniciativě Příslib (The Giving Pledge), založené před třemi lety Billem Gatesem a Warrenem Buffettem, jejíž členové se zavázali rozdat nejméně polovinu svého majetku na dobročinné účely.

 

K iniciativě se mezitím přidala více než stovka boháčů s úhrnným jměním převyšujícím 500 miliard dolarů. Sama iniciativa peníze nepřijímá ani neurčuje svým členům, jak a co mají finančně podpořit. Miliardáři pouze slibují, že je investují do dobročinných projektů.