Zákazníci na jihu Čech a Moravy možná v roce 2011 zaplatili na účtech za elektřinu o 550 milionů korun víc, než měli.

Na možné machinace s distribučními poplatky upozornila šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková již na počátku února.

A jak se HN podařilo zjistit, trestní oznámení se týká bývalého místopředsedy úřadu Blahoslava Němečka a společnosti E.ON Distribuce.

"Ano. Ke konci ledna jsme podali trestní oznámení na bývalého člena vedení Energetického regulačního úřadu," říká předsedkyně Vitásková.

Podle ní nalezli pracovníci úřadu smlouvu, která jedné z distribučních společností dovolovala na rok 2011 nastavit nepřiměřeně vysoké poplatky za distribuci. I přesto, že pak byly v dalším roce nastaveny opět nižší a zákazníkům se peníze vrátily, firmě to pomohlo s jejím cash-flow.

"Jednalo se vlastně o takovou půjčku ve výši stovek milionů korun od spotřebitelů zadarmo," říká Vitásková. Že se jedná o Němečka a firmu E.ON, ovšem odmítá potvrdit s tím, že věc nyní projednávají orgány činné v trestním řízení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.