Byznys menu

Kam jít na oběd či večeři s obchodními partnery? V Praze i v dalších velkých městech vzniká řada nových podniků, které jsou pro byznys lunch či významnou pracovní večeři jako stvořené.

TÝDENÍK EKONOM bude každý týden podrobně představovat jeden z vybraných podniků nejen v Praze.

Rakouská monarchie si potrpěla na formu, takže první, co vás překvapí, je působivý interiér. Už před hospodou všechny hosty vítá starobylý kočár - jak jinak, když se restaurace jmenuje Kočár z Vídně.

A ve stejném duchu se pokračuje také uvnitř. Dobovou atmosféru navozují nejen starosvětské tapety, ale i černý nábytek či výstavní busty slavného císařského páru Františka Josefa a krásné Sisi.

Chuť dýňového oleje

Ostatně právě rakouský císař, přestože patřil k nejmocnějším a nejbohatším lidem své doby, preferoval výhradně tradiční vídeňskou kuchyni, v čele s jejími největšími perlami v podobě "tafelspitzu", tedy vařené hovězí špičky, a vídeňského telecího řízku. Ovšem pozor, tohle jídlo pochází ze severní Itálie a do rakouské metropole ho přinesl až v polovině 19. století slavný český vojevůdce, maršál Jan Radecký z Radče, což nám dokazuje, že i historie gastronomie je pěkně zašmodrchaná.

Přestože jídelní lístek v Kočáru z Vídně je celkem krátký, obsahuje všechny fundamentální pokrmy, za kterými do rakouské metropole tak rádi jezdíme. Mezi předkrmy si zaslouží zmínku hlavně famózně připravení štýrští šneci, na které sem už pravidelně dochází celá řada štamgastů. Zajímavý a značně nezvyklý je ovšem také lahodný hovězí sulc podávaný s nahořklým dýňovým olejem, který má v rakouské kuchyni naprosto nezastupitelné místo.

VIDEO: V Kočáru z Vídně věří na tradici. A ta se připravuje z telecí nebo hovězí kýty

 

 

Proslulá hovězí špička

Číslem jedna nemůže být nic jiného než slaboučce rozklepaný telecí řízek přes celý talíř, který je mnohem jemnější a lahodnější než naše oblíbená vepřová variace. Skvělý doprovod představuje svěží bramborový salátek bez majonézy. Mimořádně chutná je také vídeňská roštěná podávaná s opečenými brambory a smaženou cibulkou, která hojně překrývá šťavnaté maso či lahodný tafelspitz servírovaný tradičně s pažitkovou omáčkou a jablečným křenem. Jen málokdo přitom ví, že právě tafelspitz je vůbec nejoblíbenějším jídlem našich jižních sousedů. A ještě jeden tip pro zkušenější gurmány. Pajšl na smetaně s vídeňským knedlíkem z českých restaurací už téměř vymizel, takže neváhejte a ochutnejte.

Zatím to může vypadat, že rakouská kuchyně v Kočáru z Vídně je hlavně o mase, ale není tomu tak. V nabídce nechybí slavné sýrové špecle či flíčky se zelím. A samozřejmě ani ryby, především v Rakousku typický a oblíbený candát, který v Kočáru nabízejí buď opečený na roštu, nebo  osmažený v klasickém trojobale. 

Vinná cesta Rakouskem

Tři otázky pro šéfkuchaře

Odpovídá Jaroslav Monček:

Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?

Neměl by dát na talíř nic, co by sám nesnědl, a nikdy by neměl vařit ze starých surovin.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Já mám rád smetanová jídla, třeba poněkud zapomenutý pajšl se smetanovou omáčkou a knedlíkem. A také mi chutnají halušky s brynzou.

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?

Zřejmě to bude slavná vídeňská restaurace Plachutta, která vytvořila moderní verzi tafelspitzu a udělala z tohoto tradičního jídla opravdu luxusní záležitost. V Praze mám rád Cafe de Paris, kam chodím na entrecote a Noi, kde si dávám zase thajské speciality.

Také nápojový lístek je zaměřen především na Rakousko. Nabídka vín sice není nikterak široká, ale zahrnuje velmi krásná vína ze všech podstatných rakouských oblastí, navíc v příjemných cenách kolem 400 až 600 korun za láhev. Nechybí zde rýnský ryzlink z Wachau, vlašský ryzlink či frankovka z Burgenlandu či příjemný veltlín z Dolního Rakouska od známého vinaře s krásným jménem Rudiho Woditschky. Nejlepší červené víno představuje cuvée se symbolickým názvem Císařovna Sissi. Vedle točeného budvaru je v nabídce také velmi povedené nealkoholické pivo Schlossgold.

Mezi obědem a večeří se můžete zastavit na odpolední kávu a dezert a dát si třeba proslulý čokoládový sacher dort, který v loňském roce oslavil už neuvěřitelné 180. výročí. Hlavně ženám pak doporučujeme ochutnat výtečnou palačinku s povidly a mákem, která má také zajímavý příběh, neboť ji do Vídně přinesly v 19. století české kuchařky, a tak se jí ve městě na Dunají dodnes říká česká palačinka. A nechybí ani kaiserschmarrn, tedy císařský trhanec podávaný se švestkovým kompotem, který je v Rakousku oblíbeným postním jídlem. Suma sumárum: u Karlova mostu najdete skvěle připravenou vídeňskou klasiku v klidném a kultivovaném prostředí. Pro uzavřené jednání zde můžete využít také dva salonky, bonusem je pozorný servis a od jara do podzimu také příjemná zahrádka.

Doporučení

Zajímavý zážitek nabízí ovocné broskvové "víno" Pfirsichspritzer, které je v Rakousku oblíbené hlavně mezi mladými ženami a dívkami. Podává se s plátkem citronu a ledem a zvláště na jaře a v létě představuje příjemné osvěžení.