Byznys menu

Kam jít na oběd či večeři s obchodními partnery? V Praze i v dalších velkých městech vzniká řada nových podniků, které jsou pro byznys lunch či významnou pracovní večeři jako stvořené.

TÝDENÍK EKONOM bude každý týden podrobně představovat jeden z vybraných podniků nejen v Praze.

Hliněná bašta možná poněkud klame tělem. Na první pohled totiž vzbuzuje dojem milé rodinné hospody, kde ani nemusí jít tolik o jídlo, neboť hlavní roli hraje romantická atmosféra podpořená rustikálním interiérem, jemuž dominují 300 let staré trámy. Jedinečnou náladu navíc podtrhují dvě krásné kočky, jež se tu tiše procházejí či si hoví na křeslech. Jenže při pohledu na jídelní lístek a zvláště při následné konzumaci místních specialit budete velmi mile překvapeni, a to jak nápaditostí, tak také kvalitou zdejší kuchyně.

Tuňák s wasabi

Šéfkuchař a majitel restaurace Hynek Vávra není žádným nováčkem v oboru a svým rozmanitým menu uspokojí každého, ať už preferuje pořádný kus pečeného masa či kreativní kombinace nejrůznějších sezonních surovin. Takové najdete například mezi předkrmy v podobě fíků plněných kozím sýrem či lososového tataráku podávaného na bramboráčku. Nově zařadil do menu také verzi hovězího tataráku na bramboráku, který oproti české klasice doplňuje pošírované vejce. Vizuálně i chuťově jsou všechny tři předkrmy velmi povedené.

Nesmíme ovšem zapomenout ani na mimořádné domácí pečivo, které se připravuje dvakrát denně a je naprosto skvostné – zvláště škvarkové houstičky. Z hlavních jídel vyzkoušejte čerstvou rybu, ať už oblíbený steak z tuňáka s wasabi omáčkou, který je na povrchu propečen, ale uvnitř je ještě částečně syrový, či jemného halibuta grilovaného na citrusech.

Humři v akváriu

Skvělou volbu představuje také objednávka celého, absolutně čerstvého humra, kterého si přímo vyberete v akváriu a již během 10 minut máte korýše na talíři. Humr je jen rychle osmažený v oleji s bylinkami a pak krátce povařený, díky čemuž mu zůstane křehké maso s delikátní chutí.

Pokud se chystáte na slavnostní večeři s klienty, objednávka humrů je sázka na jistotu, neboť přináší skutečně mimořádný zážitek. Ovšem musíte počítat s tím, že vás čeká trochu zápasení s kleštičkami a náročnější vybírání humřího masa z klepet. Vřele doporučujeme ovšem i výběr z denní nabídky, kde se na jaře již tradičně objeví řada zajímavých specialit, ať už mezinárodních, či českých. Jarní novinkou budou grilované mušle svatého Jakuba s hráškovým pyré či grilované thajské krevety na curry s kokosovým mlékem, což ocení především milovníci  pikantních orientálních chutí.

Osobně bych dal přednost českým sezonním pokrmům, ať už to bude jarní kuřátko s nádivkou či pečené kůzle na másle s listovým špenátem, o kterém si místní štamgasti šeptají už několik sezon. Velmi populární jsou také zdejší telecí líčka připravená na červeném víně se švestkami či klasika v podobě pečené kachny se zelím.

Anketa

Tři otázky pro šéfkuchaře Hynka Vávru

Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?
Určitě by nepracoval se špatnou surovinou či nezaměňoval jednu surovinu za jinou.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Kuře na paprice a dobrá gulášová polévka. A také čerstvé ryby.

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?
Mám rád Sasazu, rád si zajdu na Klokočnou za panem Sapíkem a poslední dobou jsem si oblíbil restauraci U Kroka na Vyšehradě, která je sice otevřena pouze dva roky, ale již si získala svojí poctivou kuchyní s fantazií stálou klientelu. Restaurace je vedena v rodinném duchu, a navíc tam čepují opravdu famózní Prazdroj.

Z Brna na půli cesty

Pěkně zásobený vinný sklípek skrývá celou řadu pokladů, především zajímavá vína společnosti Bodegas Faustino, která patří mezi 5 nejlepších vinařství Rioja ve Španělsku. Můžete si vybrat z mladších ročníků, nebo naopak sáhnout po unikátní Grand Reservě z roku 1964, jež byla deklarována jako ročník století. Výhodou je i slušná cena, neboť zde víno nabízejí za nákupní cenu 5000 korun, ke které je pouze připočteno korkovné ve výši 1000 korun.

Při běžné konzumaci si můžete vybrat z velmi široké nabídky krásných moravských vín, kde najdete většinu
tuzemských prestižních vinařství včetně Volaříka, Sonberku, Mikrosvínu, Reistenu či Dobré vinice. Pokud se musíte z jakéhokoli důvodu zdržet alkoholu, můžete ochutnat přírodní limonády Fentimans, které jsou na českém trhu stále poměrně neobjevené, nicméně nabízejí kouzelnou starosvětskou chuť. Zkuste třeba populární a lahodný ginger beer či viktoriánskou limonádu, která má osvěžující citronovou chuť.

Výhodou Hliněné bašty je dobrá dostupnost z centra, oddělené boxy či dva salonky ve věži pro uzavřenou společnost. Restaurace je také často využívána při jednání klientů z Brna a Prahy, neboť Brňané nemusejí zajíždět do centra a řešit problémy s parkováním, čímž ušetří spoustu času. Dokonce tak trochu v žertu říkají, že si dají sraz na půli cesty v Průhonicích.

DOPORUČENÍ

Pokud chcete ochutnat něco výjimečného, můžete zkusit nepříliš známý a rozšířený steak z bizoního masa, jehož chuť osciluje mezi vyzrálým hovězím a zvěřinou.