Společnost SHERLOG eVito, která se zabývá poskytováním medicínských služeb na dálku, má od konce ledna nové vedení. Předsedou představenstva, odpovědným za řízení firmy, se stal Filip Linhart (39), jenž více než 10 let působil v manažerských pozicích ve firmě Telefónica O2.

Zabýváte se vývojem přístrojů, které sledují různé tělesné funkce lidí. Co všechno si dnes mohou lidé doma monitorovat?

Krevní tlak, EKG, srdeční tep, hladinu cukru v krvi, ale i spotřebu kalorií nebo kvalitu spánku. Mnohem zajímavější však je, že naměřené parametry dále vyhodnocujeme a dáváme do souvislostí.

Jak to funguje?

Uživatel může naměřené hodnoty sledovat samozřejmě přímo na jednotlivých přístrojích. Vedle toho jsou data odesílána také do centrály, kde je systém podle parametrů zadaných lékařem, vyhodnotí. Uživatel pak může na počítači po přihlášení do systému sledovat veškeré své hodnoty. Pokud vybočí z normálu, poskytne mu systém doporučení, jak se zachovat. Uživatel brzy sám pochopí hlavní zákonitosti, což mu může významně pomoci zlepšit zdravotní stav i kondici.

Jaký je váš typický zákazník?

Jsou to lidé, kteří se chtějí starat o své zdraví a kondici a také o své blízké. Mohou to být chronicky nemocní pacienti, kteří trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo obezitou, ale také klienti, kteří chtějí prostě zlepšit svůj životní styl, stravování a kondici.

Zkuste odhadnout, jak se váš obor promění v následujících letech?

Za 10 let bude telemedicína běžnou součástí našich životů, tak jako jsou dnes mobilní telefony. Umím si představit, že budeme mít doma "zdravotní koutek", kde si třeba necháme přístrojem odebrat krev a analyzovat výsledky. Následně se spojíme pomocí videokonference s lékařem, a ten provede plnohodnotné vyšetření na dálku. EKG v domácích podmínkách a další měření považuji v té době za samozřejmost. Vyhneme se tak dlouhému čekání u lékaře.

Filip Linhart
předseda představenstva firmy SHERLOG eVito

Související