Petra Hubačová (35)

- Pochází z Karlových Varů.
- Vystudovala střední ekonomickou školu.
- Anglicky se naučila jako au-pair v Británii.
- Pracovala v řadě firem, naposledy v Tuesday Business Network.
- V roce 2010 založila společnost TechSquare.
- Dala si titul Chief Babysitter.
- Má čtyřletého syna.

Tento týden je se svými "dětmi" v americkém Silicon Valley. Jejich cílem je nasát atmosféru místa, kde se nejlépe na světě daří technologickým firmám. Petra Hubačová (35) založila takový malý kousek Silicon Valley o rozloze 2000 metrů čtverečních na pražském Smíchově. TechSquare nabízí kancelářské prostory malým začínajícím firmám, ale jeho ambicí je být o něco více než jen nájemce. Což ostatně dokazuje i titul půvabné drobné brunetky, který zní Chief Babysitter. Tedy něco jako "hlavní paní k dětem". A jak přiznává, částečně tak i funguje. "Často jsou o 10 i více let mladší než já. Někdy si mezi nimi připadám strašně stará," říká s úsměvem Petra Hubačová.

Firmu založila před třemi lety, nápad nějak vyplynul z debat, které vedla se svým předešlým zaměstnavatelem Ondřejem Bartošem. Investor, známý mimo jiné z první a druhé série televizní soutěže Den D, se v té době zrovna vrátil z Ameriky. Navštívil tam několik akcelerátorů, což je taková "přípravka" pro ty, kteří mají nějaký podnikatelský nápad a chtějí ho zkusit realizovat. A napadlo ho něco podobného zkusit i v Praze. Jak akcelerátor funguje? Je to společnost, která lidem s nápadem pomůže založit firmu - dá jim právní i jiné rady, nabídne prostory, zprostředkuje kontakty. A to vše výměnou za podíl v této firmě.

To byl také původní podnikatelský záměr společnosti TechSquare, kterou založila Hubačová. "Jenže jsme zjistili, že na to ještě lidé v Česku nejsou připraveni. Nechápali, proč by měli někomu dávat kus své firmy. A nerozuměli ani tomu, proč by měli být pohromadě s ostatními firmami, nedejbože svojí konkurencí," říká Hubačová.

A tak se TechSquare, založený v roce 2010, vyprofiloval jako firma, kde si lze pronajmout prostor podle představ. V minimální variantě židli a stůl ve velké místnosti s ostatními, ale k dispozici je i samostatná kancelář. To vše obsluhuje jedna recepce, v ceně jsou veškeré služby včetně kávy zdarma, v případě potřeby je k pronájmu zasedačka. V začátcích byznysu je to svým způsobem ideální řešení. Podnikatel má minimální náklady a přitom možnost flexibilně prostor zvětšovat, anebo zmenšovat. To podle toho, jak se daří.

TechSquare byl v Praze jedním z prvních, dnes už má celkem početnou konkurenci. Z nějakého důvodu jsou mnohé právě na levém břehu Vltavy na Smíchově. Například Hub Praha v Drtinově nebo Node5 na Radlické. TechSquare sídlí trochu dál, dvě stanice tramvají od Smíchovského nádraží.

Projekt si zatím na sebe nevydělá, v této fázi ho financují investoři. Zakladatelce Petře Hubačové "zbyl" zhruba 15procentní podíl. A spousty práce, více, než si původně představovala. Ve velkých a moderně zařízených prostorách sídlí dnes 22 firem, tedy kolem 100 lidí. Jistě, najdou se tu konkurenti, ale běžnější je, že se zdejší firmy stávají navzájem partnery. Roli akcelerátoru plní projekt StartupYard, který má část investorů společných s TechSquarem. Začínající podnikatelé se tu mohou přihlásit do šestiměsíčního programu. Za pětiprocentní podíl ve firmě jim StartupYard nabídne bezplatné konzultace, nejrůznější kurzy a kontakty na investory. A také stůl v TechSquare. Za šest měsíců se buď postaví na vlastní nohy, nebo získají peníze od investorů - anebo zabalí "fidlátka" a uvolní místo dalším.

Funguje to? Podařilo se mladé Čechy přesvědčit, že je tohle jedna z možných cest k úspěchu? "Začíná se to pomalu dařit. Už třeba neslyšíme výhradu, že podnikatelé nechtějí být pohromadě s konkurencí. Pochopili, že to má své výhody. Že si mohou vzájemně pomáhat. A když třeba vidí, že jejich konkurence pracuje každý den do půlnoci a oni odcházejí v pět odpoledne, tak pochopí, že by možná měli taky přidat," říká Hubačová.

Středoevropský cynik se možná bude na prostory jako TechSquare dívat skrz prsty. Přece jen je tu příliš mnoho takového toho amerického budovatelského optimismu. Úsměvy od ucha k uchu, na otázku "Jak to jde?" jediná možná odpověď: "Lepší to být nemůže!" a sem tam večer nějaká divoká party. Může se z tohoto "blázince" vyklubat český Steve Jobs? "Byla bych ráda. Ale nezáleží to tak úplně jen na mně," říká Petra Hubačová.

Miloš Čermák

 

 


Miloš Čermák & Technologie

Od aktuálního čísla je týdeník Ekonom rozšířený o sekci Technologie. Pět stránek připravuje Miloš Čermák ve spolupráci s ilustrátorem Milošem Gašparcem. O čem nová sekce bude, jasně vyplývá z jejího názvu. A Miloš Čermák je jasnou zárukou, že obsah obdobné kvality nikde jinde než v Ekonomu nenajdete. Do Technologií budou navíc pravidelně psát nejinspirativnější osobnosti oboru - začíná šéfka českého Google Taťána le Moigne.

VIDEO: Miloš Čermák představuje svou novou sekci v týdeníku Ekonom

OBSAH aktuálního vydání

Související