Byznys menu

Kam jít na oběd či večeři s obchodními partnery? V Praze i v dalších velkých městech vzniká řada nových podniků, které jsou pro byznys lunch či významnou pracovní večeři jako stvořené.

TÝDENÍK EKONOM bude každý týden podrobně představovat jeden z vybraných podniků nejen v Praze.

Podobné podniky Praze dosud chyběly, neboť z šedi průměru většinou vyčnívaly jen fine dining restaurace. V posledních letech se ovšem situace radikálně mění a přibývají podniky, které nabízejí nadprůměrnou kvalitu za rozumné ceny. A Café B. Braun patří v tomto směru k těm nejlepším. Interiér bývalé pizzerie v Lékařském domě dostala na starost špičková architektka Eva Jiřičná a vytvořila zde designové prostředí skutečně světové úrovně. A když do kuchyně nastoupil šéfkuchař Alan Dlugopolský s bohatými zkušenostmi z Itálie či Vietnamu, stalo se Café B. Braun jedním z největších gastronomických překvapení loňského roku. Unikátní prostředí doplňuje velmi pestrá kuchyně, která osciluje mezi italskou, francouzskou a českou tradicí. Samozřejmostí jsou sezonní čerstvé suroviny velmi často v bio kvalitě.

 

Poctivé řemeslo

Mezi předkrmy najdete například klasické slávky na víně s fenyklem a česnekem (předkrmová verze 400 gramů za 125 korun, případně jako hlavní jídlo 700 gramů za 225 korun) či zvěřinovou paštiku v portském želé. Číslem jedna v nabídce předkrmů je ovšem výtečný gratinovaný kozí sýr podávaný s nádherným doprovodem v podobě fantastického grilovaného lilku plněného lilkovým kaviárem a doplněného o tataráček z červené řepy. Ideální volbu na oběd představují také lehké a chutné těstoviny, třeba domácí tagliatelle s hříbkovou omáčkou či svěží italské risotto s tygřími krevetami. Největší delikatesy ovšem najdete v kategorii hlavních jídel, ať už to jsou oblíbená kačeří prsa s fíkovou omáčkou ochucenou vínem cabernet sauvignon či lahodné kukuřičné kuřátko. Pokud chcete nějakou specialitu jednoznačně doporučit, objednejte si buď famózního pečeného candáta, nebo křehoučké srnčí maso se šípkovou omáčkou a domácími opečenými noky (to je mimo jiné skvělý nápad). Obě jídla jsou dokonalá. Žádná bláznivá gastronomie, ale poctivé řemeslo v tom nejlepším slova smyslu.

Až přijde chřest

Ideální volbu nabízí také pětichodové degustační menu, kde jsou obě tato jídla zahrnuta (pět předkrmů se čtyřmi sklenkami moravských vín vyjde na 1190 korun). Menu se ovšem kvůli využití sezonních produktů mění každé tři měsíce a v průběhu března bude představeno nové jarní menu. Jeho součástí bude tentokrát i speciální chřestové degustační menu doprovázené podle volby hostů buď levnějším sektem, nebo přímo champagne. Milovníci chřestu se tak mohou těšit na gratinovaný chřest se champagne omáčkou či na talíř čerstvých ryb podávaných s dušeným chřestem.

VIDEO: Šéfkuchařovi z Café B Braun voní italský špek. A taky skotská

Letem vinným světem

Minirozhovor

Tři otázky pro šéfkuchaře Alana Dlugopolského

Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?
Nesmí ošidit jídlo, nesmí použít žádnou zkaženou věc a hlavně nesmí zabít číšníka.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Po mém pobytu ve Vietnamu jsem si zamiloval vietnamskou kuchyni, hlavně jejich plody moře, které jsou vždy absolutně čerstvé.

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?
Hang Duong Quan restaurant v Saigonu. Je to vlastně malá zoologická zahrada, kde běhá spousta zvířat a na co si ukážete, to vám udělají. Chodí tam pouze Vietnamci, žádní turisté, a je to perfektní zážitek.

Z pestré nabídky vín, o kterou se osobně stará přímo manažer restaurace, je radost vybírat. Zajímavostí je například bílé Chateauneuf du Pape ze slavných "papežských" vinic nedaleko Avignonu (většinou se připravuje červené, které je velmi těžké a silné) či unikátní champagne od Jeana Vesselleho, ve které netradičně převažuje odrůda Pinot Noir. Z moravských vín je reprezentativně zastoupeno především prestižní Vinařství Sedlák z Velkých Bílovic (zajímavá jsou především jeho bílá vína, ženám bude jistě chutnat i jeho mladý moravský muškát připravený jako frizzante) či mladé vinařství Krásná Hora, kde vznikají velmi pěkná vína červená, třeba v poměru cena výkon jedinečný Pinot Noir. Dále doporučujeme sametově ovocné Rosso di Montalcino z Toskánska, což je vlastně mladé brunello za senzační cenu či rioju rezervu z roku 2006 z vinařství Bujanda. Z bílých vín si pak můžete vybrat z několika chablis, k candátovi naopak vyzkoušejte třeba mírně nasládlý tramín z Alsaska.

 

Sobotní jazzové večery

Café B. Braun nabízí systém klubového členství, které přináší pro zákazníky celou řadu výhod. Například při útratě nad tisíc korun dostane člen klubu láhev moravského vína jako dárek, nebo má na dvě hodiny parkování zdarma. Zajímavou tradici představují sobotní večery, kde v Café B. Braun vystupují mladí hudebníci z Ježkovy akademie. Na programu není jen jazz, ale i známé skladby moderní hudby. Jednou za měsíc se v sobotu koná také speciální brunch s interaktivním vařením, kde šéfkuchař předvádí hostům své umění přímo v prostoru restaurace – únorový brunch bude zaměřen na asijskou kuchyni a Alan Dlugopolský tak bude připravovat například smaženou rýži s mořskými plody, jarní závitky plněné pikantní masovou směsí či slavnou thajskou polévku Tom Yam.