Byznys menu

Kam jít na oběd či večeři s obchodními partnery? V Praze i v dalších velkých městech vzniká řada nových podniků, které jsou pro byznys lunch či významnou pracovní večeři jako stvořené.

TÝDENÍK EKONOM bude každý týden podrobně představovat jeden z vybraných podniků nejen v Praze.

Majitelé hotelové sítě Kempinski měli od samého začátku velmi šťastnou ruku. Když totiž připravovali otevření prvního hotelu v Česku, nabídli post šéfkuchaře Marku Fichtnerovi, jenž dlouhá léta šéfoval kuchyním nejen na obrovských luxusních lodích, ale také působil v "královských službách" v nejlepším hotelu v Saudské Arábii v Rijádu, kde se naučil pracovat s těmi nejluxusnějšími surovinami.

Díky svému renomé dostal v kuchyni téměř volné ruce, a připravil tak celou řadu kulinárních klenotů. Na prvním místě je třeba jmenovat bílou rajčatovou polévku, která se již stala legendou. Tohle jídlo, které neochutnáte nikde jinde na světě, je unikátní samozřejmě tím, že je bílé a krémové, ale současně fascinuje lahodnou dlouhou dochutí, takže pokud by vám dolévali jako doma, bez problémů sníte několik talířů.

Pokrmy s čepičkou

Při výběru jídel v restauraci Le Grill doporučujeme ochutnat především pokrmy označené kuchařskou čepicí – to jsou největší Fichtnerovy speciality (menu je zde rozděleno na českou a mezinárodní kuchyni). Z dalších předkrmů je třeba vyzdvihnout poněkud rafinovaný tatarský biftek, při jehož přípravě se Fichtner inspiroval v michelinské Nomě v Kodani, považované za nejlepší restauraci Evropy, kde byl před nástupem do Le Grill na odborné stáži. Podává se na "bramboráčku" a jeho delikátní chuť umocňuje křenový krém a pošírovaný žloutek. Je to něco úplně jiného než slavná česká klasika – jemná chuť masa je jen lehce zdůrazněna, nikoli přehlušena kečupem, hořčicí či cibulí, jak se to běžně dělá.

Vedle těchto dvou stálic na menu Le Grill vyzkoušejte také tři žhavé novinky. První z nich je dýňové duo, kde jednu z částí pokrmu tvoří lehce pálivá dýňová zmrzlina s chilli, druhou pomalu pečená dýně, a to je doprovázeno salátkem z hořčičných lístků. Fichtner pro své české speciality používá čerstvé suroviny od malých farmářů, většinou v bio kvalitě. Navíc od jara do podzimu má vlastní bylinkovou zahrádku v hotelové zahradě, kde pěstuje na 30 druhů bylinek.

 

Minirozhovor

Tři otázky pro šéfkuchaře Marka Fichtnera

Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?
Dobrý šéfkuchař by nikdy neposlal hostovi jídlo, které není kvalitní a které by právě kvůli špatné kvalitě ani sám neochutnal.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a proč?
Má nejoblíbenější kuchyně je středozemní. Od doby, kdy jsem pracoval v saudské Arábii, mám rád například libanonské mezze. Také mám rád španělské tapas či v celku grilované mořské ryby, které jsem si často dával v přístavech Středozemního moře.


Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace a proč?
Momentálně nemám moc času na návštěvy restaurací, ale když se čas náhodou najde, rád si zajdu do restaurace NOI v Praze na Újezdě. Důvodem jsou nejen výborná thajská jídla, ale také příjemná atmosféra.

Divočák pro prezidenty

Od předkrmů pojďme k hlavním chodům – nejprve na českou stranu barikády, kde mezi novinkami najdete špičkovou ukázku, jak si skvěle poradit s tradiční českou kuchyní. Pokud máte rádi klasickou svíčkovou, určitě ochutnejte dokonalou roládu z divočáka kombinovanou s prsíčkem křepelky, podávanou s šípkovojalovcovou omáčkou a křehkými špekovými knedlíky. Precizně vymyšlené a připravené jídlo by mohl nový český prezident bez obav nabízet státním návštěvám. Okénko do Evropy představují hlavně ryby, osobně mě nejvíce upoutala kreativní prezentace mečouna s černou rýží a mírně pikantními "baby" chobotničkami, která si opět hraje s pestrou kombinací chutí i textury použitých surovin.

Co se týká vína, ve vinném listu je zastoupena většina vyhlášených evropských oblastí, pokud však hledáte nějakou specialitu, ochutnejte "house wine", které pro Kempinski připravuje Petr Nejedlík z Dobré Vinice ležící v Novém Šaldorfu na Znojemsku, jenž svým moravským vínům dává francouzský šarm. Třeba bílé cuvée Kambrium připravené ze tří odrůd (veltlín, ryzlink a sauvignon) je příjemně minerální a šťavnaté, s dlouhou duchutí. Zkuste také růžové Kempinski Rosé složené ze 75 procent z hroznů André a z 25 procent z odrůdy Pinot Noir, jež ve svém výsledku připomíná styl francouzských růžových vín (bílé vyjde na 900 korun za láhev, růžové je o 50 korun dražší).

VIDEO: Šéfkuchař Marek Fichtner bylinky v sezóně nekupuje. Pěstuje si je v Hotelu Kempinski

 

 

Hurá na zahradu

Jako sladkou tečku můžete ochutnat dezerty od cukrářky Karolíny Kocincové, která již své umění úspěšně předvedla v mezinárodních soutěžích – velmi povedená je třeba její žemlovka s punčovou zmrzlinou či čokoládový dort. A ještě jedna poznámka na závěr: restaurace Le Grill i zimní zahrada jsou nekuřácké, hosté si však mohou zapálit v lobby nebo u baru.

V jarním a letním období navíc můžete navštívit rozlehlou soukromou zahradu, která nabízí ideální prostředí pro pracovní oběd či k pořádání nejrůznějších firemních akcí, včetně oblíbených grilování. Zahradní restaurace je otevřená většinou již od poloviny dubna. V letních měsících zde pak každý týden probíhá zahradní grilování (za neomezenou konzumaci pokrmů zaplatíte 890 korun).