Byznys menu

Kam jít na oběd či večeři s obchodními partnery? V Praze i v dalších velkých městech vzniká řada nových podniků, které jsou pro byznys lunch či významnou pracovní večeři jako stvořené.

TÝDENÍK EKONOM bude každý týden podrobně představovat jeden z vybraných podniků nejen v Praze.

Perfektní lokace s nádherným výhledem na Karlův most, špičková kosmopolitní kuchyně a profesionální servis. To jsou hlavní devizy oblíbené malostranské restaurace, jejíž jídla patří k nejzajímavějším příkladům kreativně zvládnuté gurmánské kuchyně.

Hergetova Cihelna si již brzy po svém otevření vybudovala poměrně stálou skupinu zákazníků. Byznys klientela oceňuje nejen dostatečný počet míst či privátní prostory pro uzavřená jednání, ale hlavně romantickou atmosféru netypické stavby pocházející z roku 1780 s unikátním výhledem na Karlův most a Staré Město, díky čemuž je Cihelna ideálním místem na obědy či večeře se zahraničními partnery. Od jara do podzimu je zde navíc otevřena terasa, která patří k nejkrásnějším v celé metropoli.

To nejlepší z Cihelny

Hlavním trumfem restaurace je ovšem kreativně pojatá kosmopolitní kuchyně, pod níž je podepsán Marek Raditsch (hlavní šéfkuchař skupiny Kampa Group, kam spadají ještě restaurace Kampa Park a Cowboys), který patří mezi nejprogresivnější šéfkuchaře v metropoli. Všechna jeho jídla jsou dotažená do posledního detailu a překvapují především neotřelou kombinací stylů a surovin. Jako příklad může posloužit sashimi podávané jako pizza, což je sice značně odvážné, ale konečný výsledek je famózní.

Pokud chcete ochutnat to nejlepší, co se kdy v Hergetově Cihelně objevilo, vyzkoušejte místní "signatures" pokrmy, třeba nádherně masité tygří krevety připravené s lahodnou zázvorovočesnekovou omáčkou. Ještě větší delikatesu představuje tuňák smažený v tempuře připravený na stupeň medium rare (nebojte se, téměř syrové maso tuňáka je chuťově nejlepší, pokud máte rádi rybu pěkně propečenou, tak si dejte raději lososa) podávaný s wasabi bramborovým pyré a silnou telecí omáčkou, což dohromady nabízí dokonalé chuťové kombinace. Ostatně mnoho cizinců, kteří se vracejí po letech do Prahy, se dožadují právě tohoto jídla. Existuje snad lepší doporučení?

VIDEO: Z jakých surovin a co nejraději vaří šéfkuchař Marek Raditsch

Burger na druhou

A překvapení číslo jedna? Rafinovaná variace klasického hovězího burgru, který je nadíván foie gras. Ten by měl v Cihelně ochutnat úplně každý. Jde vlastně o spojení "nízké" a "vysoké" gastronomie, což je celkem zajímavá hříčka – ostatně na jednom z nedávných pražských gastronomických festivalů se právě tahle pochoutka stala vůbec nejoblíbenějším jídlem. A ujít by vám neměl ani dezert v podobě grilovaného ananasu podávaného s domácí vanilkovou zmrzlinou. Nejlepší pokrmy Cihelny můžete vyzkoušet v již sestaveném pětichodovém degustačním menu, které stojí 950 korun (s doporučenými víny – ke každému chodu jedna sklenice – zaplatíte 1545 korun). A co vybrat z ostatních pokrmů? Vyhlášená je tu například grilovaná chobotnice či mořský vlk, ale ty za pár týdnů nahradí další novinky, neboť jídla se tu pravidelně mění podle sezonní nabídky.

Minirozhovor

Tři otázky pro šéfkuchaře Marka Raditsche

*  Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?
Nikdy by neposlal hostovi jídlo, které by neochutnal.

* Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Vyloženě nejoblíbenější pokrm nemám, záleží na náladě. Ale pokud restaurace nabízí ústřice, tak to nikdy neodolám. A také rád zkouším hamburgery, protože na opravdu kvalitní a dobrý burger narazíte jen velmi zřídka.

* Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?
Restaurace to vyloženě není, ale pokud zavítám do Vídně, nikdy nevynechám návštěvu trhu Naschmarkt. Tam jsou nejen malé restaurace, v nichž připravují plody moře a ryby, ale také stánky s širokým zastoupením etnických kuchyní, kde nechybí kuchyně turecká, řecká, italská a samozřejmě domácí rakouská.

Zima patří plodům moře

Jestliže se do Cihelny vydáte v nejbližší době, můžete využít velmi oblíbený a populární RAW bar s nabídkou čerstvého sea food včetně ústřic, humrů, krabů či mušlí sv. Jakuba. Jen se musíte rozhodnout, zda mořské plody zkusíte syrové, nebo si je necháte lehce ogrilovat. Nabídka plodů moře je určená především pro zimní měsíce a bude k dispozici zhruba do přelomu února a března. Plody moře si můžete dát buď jednotlivě jako předkrm, nebo si objednat celé degustační plato podávané s domácí majonézou, chilli omáčkou a bagetou, které v ceně 950 korun obsahuje ústřice, krevety, mušle a kraba. O 400 korun dražší je pak "Královský" talíř s grilovanými mořskými plody, jehož součástí je také humr.

Sauvignon od Babiche

Z poměrně vytříbené nabídky zahraničních i tuzemských vín vyzkoušejte třeba chardonnay od Salajky, špičkové veltlínské zelené z vinařství Holzapfel ve Wachau či burgundské Clavelier et Fils 2009 z Côtes de Nuits. A připojíme ještě jeden tip na spíše neznámé, ale velmi zajímavé vno: pokud máte rádi odrůdu sauvignon, vyzkoušejte novozélandský sauvignon z vinařství Babich, které bylo v Marlborough založené chorvatským přistěhovalcem před 100 lety a nabízí perfektně připravená a vyvážená vína s příjemnou vůní (nebojte se, není převoněné, jak to u mnohých novozélandských sauvignonů bývá) a lahodnou chutí. Zatímco česká bílá vína se v nabídce Cihelny pohybují v cenách od 500 do 700 korun za láhev, výše zmíněný sauvignon vyjde na 1000 korun a veltlínské zelené z Wachau na 675 korun.