Nesnáším luxus. Toto prohlášení si na stěnu pražské garsonky, v níž bydlel, sprejem nastříkal dvacetiletý student pražské VŠE Libor Malý. Když loni, tedy zhruba o 20 let později, prodal za téměř miliardu korun provozovatele pracovních portálů, firmu LMC, kterou vybudoval, dostal jedinečnou příležitost ukázat, zda si stojí za svými mladickými ideály. "Najednou jsem měl spoustu peněz a přemýšlel jsem, co užitečného s nimi," popisuje situaci, v níž se ocitl zhruba před rokem. Svým ideálům se nezpronevěřil. Místo přepychové jachty či soukromého letadla investuje do rozvoje buddhistického učení Dzogčhen, projektů pomoci v Tibetu a do rozvoje neziskové komunitní sítě Hearth.net, jež má propojit lidi, kteří chtějí dělat to, co je baví, pro druhé zdarma (viz Ekonom č. 51-52/2012). Projekt "Svět bez peněz" je výsledek vize, kterou měl praktikující buddhista Malý při meditaci. "V tom světě už nebude stát 'work' proti 'life'. Lidé nebudou dělat práci, která je štve, aby si vydělali na živobytí. Budou dělat prostě to, co dělají rádi, a vzájemně tím budou uspokojovat své potřeby," popisuje Libor Malý. O něco později si pak uvědomil, že přišel čas skončit s byznysem.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.