V Dubaji skončil v pátek 14. prosince světový kongres o telekomunikacích. Hlavním úkolem bylo uzavřít dohodu o novém mezinárodním telekomunikačním řádu. Ten dosavadní byl totiž přijat v roce 1988 a pochopitelně nijak nereflektuje technologický vývoj.

Už v přípravách na jednání byl znát značný rozpor mezi pozicemi rozvinutých zemí (EU, USA, Kanada, Japonsko nebo Austrálie) a mezi rozvíjejícími se zeměmi především z Afriky a arabskými státy podporovanými Čínou a Ruskem. Hlavní jádro sporu bylo v tom, zda se nový telekomunikační řád má týkat internetu a jeho správy, nebo jestli bude toto téma vyloučeno. Asi nejpřímočařeji šel ruský návrh, který požadoval, aby se současný model správy internetu, který je založen na "multistakeholder" principu, tedy že o správu se společně starají zástupci všech zájmových skupin, jako jsou vlády, velké firmy, uživatelé, správci domén a podobně (sdružení v organizaci ICANN), změnil na pouze mezivládní model. Tento návrh byl rychle zamítnut, ale přesto snahy východních států pokračovaly. Při jednáních se zřetelně objevoval rozpor v pojetí celého sektoru. Západní země mají liberalizované prostředí, pro které je jakákoli mezivládní dohoda přítěží. Naopak východní blok, zahrnující země s často monopolním státním telekomunikačním operátorem, prosazoval výrazně větší regulaci internetu, právo na blokování obsahu často pod hlavičkou bezpečnosti.

Východním státům se podařilo do závěrečného usnesení dostat několik pro Západ těžko stravitelných bodů. Šlo především o otázky spamu, bezpečnosti či přístupu. Chyběla také zřetelná deklarace o tom, že se text netýká internetu. Proto USA, Velká Británie, ale i Česko nemohly dohodu podepsat.

Ondřej Filip výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české doményKongres jednoznačně ukázal, jak hluboký je rozpor mezi východním a západním světem v otázce svobodného internetu. Diskuse na toto téma bude muset bohužel pokračovat.

Ondřej Filip
výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české domény

Související