Poslanecká sněmovna schválila vládní daňový balíček. Pro bylo 102 poslanců, proti 88.

O nových daních hlasovali poslanci už potřetí, daňový balíček vrátil zpátky vládě Senát. Později odpoledne pak Sněmovna schválila také státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek rozpočtu má proti letošku klesnout na rovných 100 miliard korun.

Středu ve Sněmovně sledujeme on-line ZDE


Co bylo schváleno

Daňový balíček - Má snížit deficity státního rozpočtu. Premiér Nečas jej předložil sněmovně už dvakrát a dvakrát jej do Sněmovny vrátil Senát.

Státní rozpočet - Třetí verze státního rozpočtu míří do třetího čtení. Stojí ale na dosud neschválených zákonech - na protischodkovém balíčku a na zákonu o státním podniku. Pokud se nepodaří vládní koalici ve sněmovně schválit protischodkový balíček, který má rozpočtu přinést zhruba 16 miliard korun, dojde zřejmě na rozpočtové provizorium.

Zákon o státním podniku - Zákon umožňuje vytahovat zisky ze státních podniků, jako například Lesů ČR nebo Budvaru. Jen v příštím roce si od něj vláda slibuje do státního rozpočtu 6 miliard korun.

Technická novela o DPH - má bojovat proti daňovým únikům. Zavádí institut nespolehlivého plátce, povinnost odevzdávat daňové přiznání elektronicky a snižuje limit pro registraci k dani z milionu korun na 750 tisíc korun.

Zákon o přestupcích - úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Sněmovna tak přehlasovala veto prezidenta Václava Klause.

Horní zákon - opět přehlasováno Klausovo veto, zákon zruší možnost státu vyvlastnit nemovitosti kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí.


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00
Potřetí o rozpočtu a zvyšování daní

Vítáme vás u on-line přenosu z Poslanecké sněmovny, která dnes bude už potřetí rozhodovat o rozpočtu na příští rok a také na nové daňové zákony, které jsou na rozpočet bezprostředně navázány. Klíčové je zejména zvýšení sazby DPH za současných 14 a 20 procent na 15 a 21 procent. Pokud by se nová norma neschválila, platila by od 1. ledna 2013 už dříve schválená jednotná sazba DPH ve výši 17,5 %.

09:09
Bude potřeba 101 hlasů

Poslanci budou rozhodovat i o dalších zákonech, které jim vrátil Senát nebo prezident.

Daňový balíček, v němž je zahrnuta i takzvaná solidární daň pro bohaté či omezuje výdajové paušály pro živnodtníky, už Sněmovna schválila dvakrát. Poprvé jí ho vrátil Senát a při opakovaném hlasování ve Sněmovně se pro něj v řadách vládních poslanců nenašlo dost hlasů. Vláda ho proto předložila znova. Sněmovna ho také schválila, ale Senát ho opět zamítl. Vláda dnes bude potřebovat alespoň 101 hlasů, aby ho prosadila.

09:17
Hlasovat se bude i o přesunech v rozpočtu

Při schvalování rozpočtu budou poslanci rozhodovat o jednotlivých návrzích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Při předchozím čtení navrhli přesunout řádově miliardy korun. Peníze chtějí přidávat hlavně na podporu sportu, na platy učitelů i na sociální služby. Poslanci by měli dnes rozhodovat i o dalších vrácených zákonech. Je mezi nimi prezidentem vetovaná novela přestupkového zákona, která zavádí za vybrané přestupky trest zákazu pobytu.

09:18

Třetí verze státního rozpočtu jde dnes do třetího čtení. Pokud se nepodaří vládní koalici ve sněmovně schválit protischodkový balíček, dojde zřejmě na rozpočtové provizorium. Balíček má totiž rozpočtu přinést zhruba 16 miliard korun.

09:20
Poslanci budou moci hlasovat i po půlnoci

Poslanci si schválili, že budou moci dnes hlasovat i po půlnoci. Navrhl to šéf poslanců ODS Marek Benda. "To jako prevenci proti těm, kdo by nás snad chtěli zdržovat ve Sněmovně i v dalších dnech, kdy už bychom chtěli být u svých rodin a užívat si Vánoce," řekl Benda.

09:24
Řápková chce znovu zákaz pobytu pro přestupkové recidivisty

Ještě před daňovým balíčkem se bude hlasovat o návrhu poslankyně Ivany Řápkové (ODS). Jde o novelu přestupkového zákona, která zavádí za vybrané přestupky trest zákazu pobytu v konkrétním místě. Zákon vrátil poslancům prezident Václav Klaus, který argumentoval tím, že zákonodárci místo řešení sociálně palčivých problémů nabízejí jen jejich kriminalizaci. Klaus označil normu za nedomyšlenou, zjevně populistickou a možná i protiústavní. Řápková nesouhlasí. "Podtrhuji, že cítím potřebu chránit slušné lidi před nebezpečnými osobami, kterými jsou permanentní přestupci," řekla Řápková.

09:31
Opozice: Zákon je protiústavní

Opoziční poslanci však upozornili, že norma není dokonalá a je velmi problematická. Kateřina Klasnová z Věcí veřejných dodala, že pokud bude zákon protlačen silou, zcela jistě jej shodí Ústavní soud. "Chápu ušlechtilé myšlenky předkladatelů, v Ústeckém kraji (Řápková byla primátorkou Chomutova) je opravdu hodně drobné přestupkové kriminality, která by měla být postihována. Bohužel ten zákon je podle mého názoru v rozporu s Ústavou," dodal expremiér Jiří Paroubek (LEV 21-NS). Podle něj by navíc zákon nebyl ani vymahatelný.

09:35
Odsouzený Pekárek dnes hlasovat nebude, omluvil se

Ve Sněmovně dnes chybí poslanec Roman Pekárek, který byl včera pravomocně odsouzen k pětiletému trestu za korupci. "Omluvil jsem se," řekl Pekárek serveru IHNED.cz. Koalice se tak nebude moci spolehnout na jeho hlas. "Na ten jsme se ani spoléhat nechtěli," řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, za níž Pekárek do Sněmovny na podzim přišel, ale pod tlakem spolustraníků si v ní pozastavil členství.

09:45
Benda požádal o pauzu, pokračovat se bude v 10:00

Marek Benda požádal o čtvrthodinou pauzu na poradu poslaneckého klubu ODS. Jednání Sněmovny bude pokračovat v 10:00.

10:02

Sněmovna po přestávce pokračuje v jednání. Bude hlasovat o novele zákona o přestupcích. K přehlasování prezidentova veta je třeba 101 hlasů.

10:04
Poslanci přijali novelu přestupkového zákona

A přesně to se stalo. Poslanci novelu chomutovské exprimátorky Ivany Řápkové přijali těsnou většinou 101 hlasů. Obec tak bude moci uložit přestupkovému recidivistovi až tříměsíční zákaz pobytu na svém území. Předlohu podpořili i čtyři poslanci Věcí veřejných a někteří nezařazení poslanci.

10:04
Co přestupkový zákon znamená?

Úřady budou moci podle novely uložit zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce se nebude vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Přestupek, za nějž by obec mohla sankci zákazu pobytu uložit, bude muset být úmyslný. Lidé, kteří by mohli být takto postiženi, by se ve stejné obci museli dopustit závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce. Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

10:05
Teď jde na řadu horní zákon a vyvlastňování pozemků

Dalším bodem programu je takzvaná malá novela horního zákona. I ten byl vrácen prezidentem Václavem Klausem, který nesouhlasil s tím, že by norma zakázala vyvlastňování pozemků, pod nimiž se nachází nerostné bohatství, zejména uhlí. Klaus se obává spekluantů s pozemky. Změna zákona by podle něj přinesla riskantní konflikt vlastníků pozemků a majitele nerostného bohatství, tedy státu.

10:16

Horní zákon nyní umožňuje vyvlastnit pozemky, pod kterými se nachází nerostné bohatství. Kromě horního zákona se mohou vyvlastnit pozemky i podle stavebního, vodního a energetického zákona. Horní zákon se týká především severočeských oblastí na Mostecku v blízkosti uhelných dolů - třeba u Horního Jiřetína a Černic na Litvínovsku. Dotčena je i oblast Karviné.

10:19
Pozor na spekulanty, varuje Paroubek

Prezidenta Klause, který se bojí spekulantů, se zastal Jiří Paroubek, expremiér a poslanec zvolený za Ústecký kraj, jehož území se zákon přímo týká. "Spekulantům stačí koupit jen kousek strategicky významného pozemku, pod nímž se dá těžit a stát má problémy. A to je podle mě nepřípustné, nerostné bohatství je nás všech a nesmíme být závislí na vůli jednoho či více konkrétních lidí," řekl Paroubek.

10:45
Šlégr: Tentokrát s Klausem souhlasím, jinak k tomu nemám moc příležitostí

S Klausem sympatizuje i poslanec Jiří Šlégr (LEV 21-NS). "Nemám noho příležitostí souhlasit s prezidentem Václavem Klausem, nicméně tentokrát tak učiním," řekl bývalý hokejový reprezentant. "Nechci žít ve své domovině se spekulanty," dodal Šlégr. "Stát by měl zamezit tomu, aby ho vydírali spekulanti," podotkl ještě.

10:50
Šťovíček: Lidé s domy u dolů nejsou žádní spekulanti

Poslanec Milan Šťovíček (dříve VV a ndes nezařazený) nový zákon hájí. Argumentuje tím, že obyvatelé Horního Jiřetína a dalších severočeských či slezských obcí nejsou žádní spekulanti. "Chrání jen své domovy a k tomu jim má tento zákon pomoci," řekl Šťovíček.

10:56
Konečná: Tlačí na mě lobby přes SMS zprávy

"Nikdo z nás nechce, aby se vystěhovávali lidé ze svých obcí. Tato novela se netýká jen obce Horní Jiřetín, ale 73 tisíc kilometrů čtvrtečných. A to je ten problém, má to širší dopad," řekla komunistická poslankyně Kateřina Konečná, která je ve sněmovním výboru pro životní prostředí a bude rovněž hlasovat proti novele. Konečná také uvedla, že se jí prostřednictvím SMS zpráv snažili ovlivnit lobbistické skupiny.

11:18
Koalice by měla mít dnes potřebnou sílu 101 hlasů

O horním zákonu se dál plamenně diskutuje. Koalice by však i tento zákon měla protlačit svým potřebným počtem 101 hlasu. A tak by to mělo být i při dalších dnešních hlasováních. ODS by měla mít podle aktuálních záznamů hlasování k dispozici všech 49 hlasů. Stejně tak TOP 09 se Starosty má ve službě všech 41 poslanců, byť exministr kultury Jiří Besser původně také patřil mezi omluvené. Zbývajících 11 hlasů by mohlo dodat osm poslanců LIDEM spolu s Milanem Šťovíčkem, Josefem Dobešem a Jaroslavem Škárkou (všichni dříve VV), kteří například daňový balíček podpořili i v minulosti. Dobeš už ČTK potvrdil, že pro balíček znovu zvedne ruku. Rozhodnut je podle svého vyjádření i Škárka. Při prvním sněmovním schvalování v listopadu pro balíček, s jehož přijetím vláda počítá ve státním rozpočtu na příští rok, zvedlo ruku 101 poslanců ze 195 přítomných. Tehdy koalici chyběl Besser, vypomohl jí ale Pekárek. Bývalí poslanci ODS Michal Doktor (Jihočeši 2012) a Pavel Bém nehlasovali vůbec, bývalý "rebel" ODS Radim Fiala se hlasování zdržel.

11:30
Chceme brzy navázat i velkou novelou horního zákona, slíbil Kuba

Ministr průmyslu Martin Kuba všem kritikům slíbil, že kromě "malé" novely horního zákona se vláda bude zabývat i návaznou "velkou" novelou horního zákona. Potvrdil to před ním i premiér Petr Nečas, ktrerého k veřejnému slibu vyzval poslanec Milan Urban (ČSSD). "Budeme se snažit vytvořit tuto normu ještě během roku 2013," řekl ministr Kuba.

11:34
Poslanci horní zákon schválili

Horní zákon byl podle očekávání přijat a prezidentské veto přehlasováno.

11:36
A nyní zákon, který má zrušit Pozemkový fond ČR

Nyní hovoří ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Jde o zrušení Pozemkového fondu ČR.

11:40
Kouč Hadamczik a kamarádství s exšéfem Pozemkového fondu

Vzniknout by měl Státní pozemkový úřad, který spojí působnosti pozemkových úřadů a pozemkového fondu. Pozemkový fond ČR je instituce, která byla v posledních měsících svého fungování zatížena skandály a rezignací svého šéfa Radima Ziky (ODS). O zvláštních krocích jeho úřadu vytrvale informovaly Hospodářské noviny a server IHNED.cz. Psali jsme třeba o tom, jak ze známosti se Zikou mohl profitovat i kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Více si můžete připomenout ZDE.

11:58
Poslanci schválili zrušení Pozemkového fondu ČR

Poslanci nyní hlasují. Napřed zamítli novelu, kterou jim předložili senátoři a poté schválili znění, které připravila koalice. Pro bylo 105 poslanců.

12:01
Nyní je na řadě DPH

A teď již přichází na řadu rozprava o DPH. Zákon vrátil poslancům Senát, kterému se nelíbí zvyšování sazeb DPH ze 14 a 20 procent na 15 a 21 procent. Senát navrhl své vlastní řešení - DPH nechat na 14 a 20 procentech. Pokud by se přijímání zákona nadále protahovalo, hrozí, že od 1. ledna 2013 bude již schválená jednotná sazba 17,5 %.

12:03

V tomto zákonu jde ale zejména o technické provedení DPH. Novela má bojovat proti daňovým únikům. Zavádí institut nespolehlivého plátce. V rejstříku plátců DPH bude u každé firmy napsáno, zda se jedná, nebo nejedná nespolehlivého plátce. S těmi nespolehlivými bude riskantní obchodovat. Pokud by totiž takto označený dodavatel nezaplatil daň, musel by ji zaplatit obchodní partner. Zavádí povinnost plátců DPH zveřejňovat své obchodní účty. Jen na ně bude možné provádět platby za dodání. Jinak podobně jako u nespolehlivého plátce vzniká povinnost ručit za nezaplacenou daň. Zrovnoprávňuje elektronické faktury s papírovými. Zkracuje zdaňovací období pro nové plátce DPH na jeden měsíc. Zavádí povinnost odevzdávat daňové přiznání elektronicky. Snižuje limit pro registraci k dani z milionu korun na 750 tisíc korun.

12:07
Opozice: Nezvyšujte DPH, zvedne to ceny a dopadne na chudé

Opozici se kroky koalice nelíbí. Poukazuje především na to, že bude pokračovat zvyšování daní, které je v rozporu se sliby pravicové vlády. Opatření navíc podle levicové opozice dopadne především na nízkopříjmové skupiny obyvatel, protože zvedne prakticky všechny ceny na trhu. Negativní vliv to má podle ČSSD, VV a KSČM i na podnikatelskou sféru, která musí vynaložit náklady na změnu softwaru ve svém účetnictví.

12:20
Technická novela k DPH schválena

Poslanci schválili technickou novelu DPH. Teď zbývá už jen podpis prezidenta Václava Klause. Pro návrh hlasovalo 111 poslanců.

12:22
A teď daňový balíček

Nyní je na řadě daňový balíček - tedy soubor opatření, které mají zvýšit daně a konsolidovat schodek státního rozpočtu. Deficit chce ministr financí Miroslav Kalousek udržet pro rok 2013 na 100 miliardách korun.

12:29
Sobotka: Kalousek zvyšuje DPH plíživě, salámovou taktikou

Jako první vystoupil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zvyšování daní označil za Kalouskův experiment, který není koncepčním řešením. Poukázal navíc také na to, že Kalousek bojuje o zvyšování DPH od roku 2006, kdy nižší sazba DPH byla 5 %. "Jde o salámovou taktiku: daň z přidané hodnoty plíživě zvyšovat," řekl Sobotka.

12:32
Sobotka: Nečasova vláda by se měla omluvit, že týrá a stresuje lidi

"Kdyby vláda neměla zmatek ve svých hlavách a věděla, že má koncepci daňové politiky, tak jsme se do této situace, kdy před koncem roku nevíme, jaké budeme platit daně, nikdy nedostali. Vlády před rokem 2006 se chovaly odpovědně, aby podnikatele a obyvatele nestresovala a takhle netýrala. Vláda Petra Nečase by se měla omluvit a omlouvat se každý den, které zbývají do konce letošního roku za to, že komplikují život lidem," řekl Sobotka.

"Podle premiéra za potíže jeho vlády mohou sociální demokraté. Jenže ti už šest let nevládnou," upozornil Sobotka. "Jsou to vaše špatné koaliční dohody, váš amatérismus," dodal.

12:36
Sobotka: Vláda dotuje důchodovou reformu bohatým

"Vláda zvýšením DPH dotuje například důchodovou reformu bohatým, tedy lidem, kteří mají jiné příležitosti investovat své peníze. Jenže vláda jim ušije na míru druhý pilíř penzijní reformy," řekl Sobotka.

12:37
Sobotka: Utahovali jste šrouby, ale ty peníze nikde nejsou

"Utahovali jste šrouby, ale peníze nejsou. Kde jsou peníze, které jste vytáhli z lidí? Jsou v rezervách? Jsou přebytky? Nejsou, jen jste zvýšili veřejný dluh. Tahle koncepce daňové politiky je chybná," pokračuje Sobotka.

12:47
Oliva Sobotku přerušil

Místopředseda Sněmovny Jiří Oliva přerušil plamenný projev Bohuslava Sobotky. Na 12:45 si totiž poslanci pevně stanovili bod, při kterém mají schválit nové složení vedení dolní komory parlamentu. Místopředsedy se mají stát exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a Jan Hamáček (ČSSD). K několika změnám dojde i ve výborech. "Nevadí, vše podstatné jsem řekl," uzavřel Sobotka své více než dvacetiminutové vystoupení.

12:52
Informační šum v ODS. Benda chce přestávku

V klubu ODS došlo k jakémusi informačnímu šumu. Šéf poslanců občanské demokracie Marek Benda proto požádal o tříminutovou pauzu. "Potřebujeme si vyjasnit, k čemu došlo," zdůvodnil svou žádost.

13:01
Nyní tajná volba členů vedení Sněmovny. Pauza do 14:30

Změny ve výborech poslanci odsouhlasili bez potíží. Nyní dojde k tajné volbě členů vedení Sněmovny. Od 13:00 do 13:15 hodin budou vydávány volební lístky. Schůze byla kvůli volbě přerušena do 14:30 hodin. 

14:04
Místopředsedy Sněmovny Pospíšil a Hamáček

Novými místopředsedy Sněmovny se podle informací ČTK stali v tajné volbě exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Byli jedinými kandidáty na základě dohod sněmovních frakcí. Výsledky hlasování budou oficiálně vyhlášeny ve 14:30.

14:10

Sněmovna už minulý týden rozhodla o zvýšení počtu svých místopředsedů ze tří na čtyři. Prosadila to koalice vzhledem k tomu, že v případě zachování tří místopředsednických křesel by jedno z nich mělo podle principu poměrného zastoupení připadnout KSČM. Navíc křeslo třetího z místopředsedů bylo volné od dubna poté, co na místo ve vedení Sněmovny rezignovala Kateřina Klasnová v souvislosti s odchodem VV z vlády. Odchod Hamáčka do vedení dolní komory se už odrazil ve vedení poslaneckého klubu ČSSD, jehož byl místopředsedou. Novým zástupcem šéfa frakce Jeronýma Tejce se po Hamáčkovi stal bývalý místopředseda ČSSD Milan Urban.

14:32

Sněmovna pokračuje v jednání. Do funkce místopředsedů dolní komory parlamentu byli potvrzeni Jiří Pospíšil s Janem Hamáčkem.

14:42
Pokračuje rozprava k daňovému balíčku

A vzápětí pokračuje rozprava k daňovému balíčku. Opoziční poslanci se znovu pustili do kritiky zvyšování daní.

14:43
Rekapitulace: O čem je daňový balíček?

Pojďme si jen v rychlosti zrekapitulovat, co vlastně koalice v takzvaném daňovém balíčku navrhuje:

Dočasně v letech 2013 - 2015:

1. Mění sazby DPH ze 14 a 20 procent na 15 a 21 procent. Pokud nebude balíček schválen, bude platit schválená sjednocená 17,5% sazba.

2. Zavádí solidární sedmiprocentní daň z hrubých příjmů ze zaměstnání a příjmů z podnikání nad 48násobek průměrné mzdy.

3. Ruší stropy zdravotního pojištění neboli ruší maximální vyměřovací základ pojistného. Ruší základní slevu na dani pro pracující důchodce.

Trvale:

1. Omezuje výdajové paušály pro živnostníky.

2. Ruší zvýhodnění "zelené nafty". Zemědělci již nebudou mít nárok na vrácení daně z minerálních olejů využitých pro zemědělskou činnost.

3. Zvyšuje srážkovou daň vůči daňovým rájům na 35 procent.

4. Zvyšuje sazbu daně z převodu nemovitostí ze 3 procent na 4 procenta.

15:05
Poslanec Doktor: Když jednáme o desetitisících, je nabito, když o miliardách, je prázdno

Popíchnutím kolegů - poslanců začal svou řeč bývalý poslanec ODS a nyní nezařazený Michal Doktor. Opřel se do chabé účasti v poslaneckých lavicích. "Když řešíme desetitisíce, je nabito. Debatujeme-li o miliardách, je nás tady poskrovnu," řekl Doktor.

15:09
Doktor: Lidé se připravují na těžkou srážku s realitou

"Stagnuje spotřeba domácností, snižují se investice, firmám se nedaří. Nikdy se v mém regionu (Jihočeský kraj - pozn. red.) tolikrát neskloňovalo propouštění lidí z firem," říká Doktor. "Lidé se připravují na těžkou srážkou s realitou," dodal s tím, že nikdo nečeká lehkou budoucnost. I proto Doktor kritizuje vládní plán na zvyšování daní. "Důsledky sklidíme ve fiskálním období roku 2013," dodává poslanec.

15:28
Komunista Dolejš: Firmám se špatně plánuje, nejsou konkurenceschopné

"Podnikatelské prostředí je v České republice nevyzpytatelné, firmám se tady špatně plánuje. I proto jsme málo konkurenceschopní," tvrdí komunistický poslanec Jiří Dolejš.

15:54
KOMENTÁŘ: Konec vyvlastňování kvůli uhlí

Ještě k dopolednímu schválení horního zákona: "Ekologičtí lobbisté a obyvatelé Horního Jiřetína můžou otvírat šampaňské. Sněmovna dnes dopoledne přes odpor těžařské lobby a jejích spojenců mezi politiky (jeden z nich sedí na Hradě) vyřadila z horního zákona takzvané vyvlastňovací paragrafy," píše ve svém komentáři Adam Šůra z týdeníku Respekt.

16:00
Babák: Zvýšení daní bude lidi svádět k daňovým deliktům

"Pokud zvýšíte daně, nevyberete více peněz. Lidé budou optimalizovat svou daňovou povinnost a bude je to svádět k daňovým deliktům," varuje vládu a koalici Michal Babák z Věcí veřejných, který svá tvrzení dokládá statistickými čísly z minulosti. "Zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod je nesmyslný, i proto Věci veřejné daňový balíček nepodpoří," dodal Babák.

16:02
Bárta přinesl basu piva. Dárek Kalouskovi s Nečasem

Nyní přišel k řečnickému pultu přišel šéf poslanců VV Vít Bárta. Dorazil s basou piva ovázanou mašlí. Prý jde o dárek ministru financí Miroslavu Kalouskovi a premiérovi Petru Nečasovi. "Basa piv je symbolem toho, kolik stojí v německém Weidenu a kolik stojí v Praze. V Německu ji koupíte o 167 korun levněji než v Praze," tvrdí Bárta. "Pokud vezmete v úvahu náklady na cestu ve čtyřech lidech osobním automobilem a prostorem ve voze pro nákup, pak se vyplatí do Německa na vánoční nákupy dojet," dodává Bárta. Naráží tak na zvyšování DPH a zvyšování cen na českém trhu. "Nejde ale jen o DPH," upozorňuje Bárta.

16:07
Bárta: Máme tady silný cenový diktát výrobců potravin

"Máme tady silný cenový diktát výrobců potravin. Například dva pivovary zabírají více než 50 procent trhu," říká Bárta.

16:13
Kalousek: Dar nepřijmu. Nevím, co by tomu řekl soudce Šott

Ministr financí Miroslav Kalousek alkoholický dar Víta Bárty nepřijal. "Nevím, jak by se na to v tomto justičním čase díval soudce Šott," řekl Kalousek v narážce na Bártův soudní proces. V něm Bártu soudce Jan Šott potrestal podmínkou za údajné uplácení poslanců. Mimochodem: případ se k Šottovi znovu vrací a v lednu bude pokračovat. odvolací soud totiž Šottův rozsudek zrušil a nařídil mu, aby vše znovu posoudil.

16:28

Po dalších dvou krátkých projevech poslanců ČSSD se jde hlasovat.

16:29
Poslanci přijali daňový balíček. Koalice porazila opozici 102:88

Poslanci přijali daňový balíček. Pro něj bylo 102 poslanců, proti 88. Zákon nyní půjde k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi, který má jen velmi málo času na jejich posouzení. Jasné slovo prezident neřekl, pokud ale bude chtít balíček vrátit poslancům zpět, musí to udělat nejpozději 21. prosince ráno. Pokud by balíček odmítl později, poslanci už by se podle sněmovních lhůt nestačili sejít. "V takovém případě by rozpočet nezačal platit, bylo by rozpočtové provizorium," vysvětlil šéf sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek.

16:31
A teď už rozpočet 2013

Nyní se bude jednat o státním rozpočtu pro rok 2013. Úvodní slovo má ministr financí Miroslav Kalousek.

16:36
Ještě k balíčku: Jde o velký tlak na Klause

Zatím není jisté. co Václav Klaus udělá. Když ve čtvrtek oznámí, že balíček vrací, poslanci jej stihnou ještě přehlasovat - v šibeničním termínu poslední den v roce. Sněmovna si pro jistotu na tento den naplánovala schůzi, bude-li třeba. "Myslím nicméně, že by prezident svůj zamítavý postoj dopředu naznačil, abychom se stihli připravit. Nechci předjímat, ale myslím, že to podepíše," věří šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS. Na Hrad poputuje i technická novela o DPH, která sama o sobě rozpočet nijak neovlivňuje, ale senátoři k ní "přilepili" možnou změnu DPH, která už by jej změnila.

16:38
Klaus: Je to zlý diktát na prezidenta

Vládní koalice tak dotlačila prezidenta Václava Klause do nepohodlné pozice. Vlastně po něm chce, aby podepsal zákon, se kterým bytostně nesouhlasí, jinak hrozí rozpočtové provizorium, které nechce nikdo. Hlava státu přitom už několik týdnů dává jasně najevo svůj odmítavý postoj k úspornému daňovému balíčku, s nímž premiér Petr Nečas spojil důvěru ve svůj kabinet. Bez balíčku, díky kterému do státní kasy přibude šestnáct miliard korun, ale nemůže platit rozpočet. "(Vláda) de facto s těmi penězi kalkuluje, takže staví každého, i prezidenta, před naprosto hotovou věc, aby prezident nepodpisem tohoto zákona jasně řekl, aha, já dělám díru do státního rozpočtu. To je zlý diktát na prezidenta," zlobil se Václav Klaus v nedělním pořadu TV Prima Family.

17:22
Sport dostane v rozpočtu 800 mil. Kč navíc, Kalousek souhlasí

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) bude souhlasit s tím, aby ze státního rozpočtu šlo příští rok 800 milionů korun navíc na sport. Navrhl to rozpočtový výbor.

18:03
Kalousek reaguje na Klause

"Pan prezident dobře ví, že vláda předložila ten návrh do Sněmovny včas. Pokud by všichni vládní poslanci se zachovali odpovědně, tak ten zákon byl schválen v září. Pan prezident je hlava státu a já pevně věřím, že nebude prodlužovat tuto dobu nejistoty," řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

18:24
Blíží se klíčové hlasování o rozpočtu

Sociální demokraté si vzali krátce před hlasováním o státním rozpočtu patnáctiminutovou přestávku. A pak požádali ještě o prodloužení o deset minut. Pokračovat se má v 18.35.

18:56
Vládě se podařilo prosadit rozpočet, schodek má být 100 miliard
19:05
Kalousek ujišťuje: Schodek dodržíme

Ministr financí Miroslav Kalousek poslance ujistil, že vláda tento schodek dodrží. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky. Poslanci v něm proti návrhu přidali peníze na sport a podporu filmové produkce. Jde o třetí státní rozpočet, který se podařilo vládě Petra Nečase prosadit.

19:27
100 hlasů pro rozpočet

Rozpočet podpořila rovná stovka poslanců. Hlasovali pro něj vedle koalice i nezařazení poslanci Pavel Bém, Milan Šťovíček, Jaroslav Škárka, Josef Dobeš a Kristýna Kočí. Bývalí poslanci ODS Michal Doktor a Radim Fiala se zdrželi.

19:53
Poslanci odebrali peníze na sídlo NKÚ, úřad je prý ale může mít

Poslanci dnes při schvalování změn ve státním rozpočtu odebrali peníze, se kterými počítal pro pořízení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Šlo o čtvrt miliardy korun a poslanci je přesunuli na podporu pobídek pro filmové producenty. Ministr financí Miroslav Kalousek dnes ale řekl, že pokud se vhodná budova za výhodných podmínek najde, vláda pro ni najde i peníze.

19:59
Kalousek o rozpočtu

Podle ministra financí Kalouska umožní rozpočtová strategie, aby Česko zůstalo suverénní na kapitálových trzích. "Ne všechny země v Evropě dnes mohou říct, že nejsou rukojmím finančních skupin. My jsme skutečně suverénní. My nemusíme nikoho prosit, o nás se musí ucházet," řekl Kalousek.

20:23
Sněmovna dojednala

Dnešní klíčové jednání Poslanecké sněmovny skončilo a s ním i naše on-line zpravodajství. Děkujeme Vám za pozornost.