Psychopat – oficiální termín v minulém diagnostickém systému byl v psychiatrii nahrazen „poruchou osobnosti“. Těch je několik typů, ale v běžném jazyce se dnes pod tímto pojmem rozumí většinou disociální porucha (F60.2). Velmi volně: bezohledný a bezcitný sociální, ekonomický i sexuální predátor.

Jaký je takový člověk? Umí být velice šarmantní, přesvědčivý, vtipný, charismatický, je však citově zcela prázdný, sleduje jen egoistické cíle. V tom zdatně využívá manipulace. Je patologický lhář. Empatii zcela postrádá, trvalejších vztahů není schopen, narcistickou vnitřní pustotu zaplňuje sexuálními avantýrami, vzrušujícími aktivitami na hranici kriminality, spíš však daleko za ní. Zde se nezřídka dostává do problémů, protože je impulzivní a nezdrženlivý. Nemá svědomí, nezná pocity lítosti, ani pocity viny, svět je tu proto, aby sloužil jeho zájmům a choutkám.

Jaký je manažer? Mafiánský. Žádné prostředky mu nejsou dost špatné. Předstíraná vřelost, šarm, manipulativnost a patologické lhaní mu pomáhají v krizových situacích, je schopen přesvědčit své oběti, že jsou viníky, a těžit z nich dál. Nezná ohledy, slitování, ani soucit, a tak se vypracovává stále výš. Je-li takovýchto osobností v populaci asi jedno procento, je jich ve vrcholových funkcích desetkrát tolik. Pád způsobený „lidským faktorem“ je zaviněn impulzivitou, nezdrženlivostí a flagrantní neúctou k pravidlům.

Jaký je spolupracovník? Spolehlivý. Můžete vsadit sirotčí peníze na to, že vás podrazí, až se mu to bude hodit.

Radkin Honzák,
ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice


 

Týdeník Ekonom - č. 50/2012Jak takového šéfa-psychopata poznat?
Jak s ním správně jednat?
Lze se ubránit jeho psychopatickému chování? Jak?

 

VÍCE SE DOZVÍTE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. PROSINCE.

banner 2