Žádost o mezinárodní záchranný balík ve výši až 16 miliard eur i snížení hodnocení ekonomiky do spekulativního pásma od všech významných ratingových agentur, naposledy ze strany společností Fitch a Dun & Bradstreet. Z Kypru, jedné z nejmenších evropských ekonomik, znějí v posledních týdnech jen špatné zprávy.

Nejistota ohledně vývoje hospodářství ostrova či výše kapitálu, který budou potřebovat největší kyperské banky, aby se vyhnuly bankrotu, ale neznervózňuje jen tamní či evropské politiky. Zvýšenou pozornost situaci musejí věnovat i stovky českých firem.

Kypr je totiž díky své vstřícné legislativě a nízkým daním zároveň jednou z nejoblíbenějších evropských destinací, kde podnikatelé zakládají holdingy či mateřské firmy, pod něž převádějí svůj byznys. Výjimkou nejsou ani čeští byznysmeni. Jen za posledních šest let vzniklo na Kypru přes tisíc společností, které jsou úzce vázány na český byznys: tedy vlastní firmy podnikající v Česku.

Celkem je podle analytické společnosti Čekia prostřednictvím kyperských firem vlastněno přes 1800 českých podniků. Jde přitom jen o údaje dohledatelné v českém obchodním rejstříku, a tak je vzhledem k často komplikované majetkové struktuře některých holdingů skutečný počet českých firem těsně navázaných na Kypr mnohem vyšší.


Týdeník Ekonom - č. 48/2012Chystají české firmy úprk z Kypru?
Zvedne Kypr kvůli ekonomické krizi své daně?
V čem se liší jurisdikce Česka a Kypru?
Proč byl Kypr v minulosti mezi podnikateli oblíbenou destinací v Evropě?


ANALÝZU SITUACE NA KYPRU A JEJÍ DOPAD NA ČESKÉ FIRMY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 29. LISTOPADU.

banner 2

 

 

Související