Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Svatopluk Sýkora rezignoval.

Funkci opustí k 30. listopadu. Novinářům to oznámil mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009.

Rezignaci Sýkora předal ministrovi zemědělství Petru Bendlovi (ODS) v pondělí 12. listopadu. "Navrhl skončení pracovního poměru dohodou. Ministr zemědělství návrh přijal," uvedl Boublík bez dalších podrobností.

Svatopluk Sýkora

Svatopluk Sýkora je absolventem ČVUT.

Během své kariéry působil ve vedoucích pozicích v řadě firem: Sinreal, ČS reality, Reviton, Benzina, Aliachem, AGF Trading.

Do státních Lesů nastoupil v srpnu 2007 jako šéf správního úseku. Generálním ředitelem je od 1. ledna 2009.

Je ženatý, má dvě děti. Holduje autům, motorkám, golfu a lyžování.

Sýkora pod tlakem

Sýkorovo vedení se v posledních měsících dostávalo pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek.

Nelíbilo se mu ani nakládání podniku s volnými penězi a výměny lesů v případě Radějovské obory. Lesy ČR závěry kontroly NKÚ odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu.

Policie nyní podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku.

Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 údajně existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Například za tendr z roku 2010 na dodávku ochranných pracovních prostředků LČR dostaly od něj nedávno pokutu milion korun. LČR se proti sankci odvolaly.

Vedení podniku kritizovali i politici. Například poslankyně Kateřina Klasnová (VV) kvůli zakázkám LČR podala několik trestních oznámení. Vicepremiérka Karolína Peake (Lidem) v srpnu prohlásila, že vedení LČR je zralé na personální změnu.

"Já jsem tento krok očekával s tím, že to byla otázka času, protože po kontrole NKÚ nebyly dostatečně vysvětleny některé finanční kroky, které Lesy České republiky provedly," řekl ČTK místopředseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD).

Domnívá se proto, že důvodem Sýkorova odchodu byla pochybení, která NKÚ zjistil. Výbor se kontrolou NKÚ ve státních lesích zabýval v dubnu. Vyzval ministerstvo zemědělství, aby věnovalo "zvýšenou pozornost" řešení zjištěných závěrů. Sýkora tehdy veškerá obvinění odmítl. 

Další místopředseda výboru Jiří Papež (ODS) řekl ČTK, že Sýkorova rezignace pro něj není příliš dobrá zpráva.

"Protože já jsem pana Sýkoru považoval za schopného generálního ředitele, který vyvedl státní podnik z té složité situace, do které se kdysi podnik dostal v souvislosti s výběrovými řízeními a jejich kritikou ze strany ÚOHS a některých podnikatelských subjektů," řekl Papež ČTK.

"Já jsem přesvědčen, že manažersky tu svou roli zvládl," dodal.

Sýkorův krok nepřekvapil ani místopředsedkyni VV Klasnovou. Vláda ale podle ní měla Sýkoru odvolat už před několika měsíci. "Já se domnívám, že tato rezignace generálního ředitele Sýkory před zítřejším jednáním vlády o Lesích ČR je velmi pravděpodobně politická dohoda. Nicméně očekávám vyvození i trestní odpovědnosti generálního ředitele Sýkory," řekla. Očekává také, že bude odvoláno i celé vedení Lesů ČR a obmění se také dozorčí rada. Zvažuje, zda by neměla pohnat k trestní odpovědnosti i vládu, zejména premiéra Petra Nečase za údajnou dlouhou nečinnost.

Hospodaření státních lesů oživilo

Hospodářský výsledek firmy se totiž pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. LČR plánují v příštím roce růst hrubého zisku na více než šest miliard korun. Znamenalo by to nový nejvyšší zisk v historii podniku.

Na tvorbu zisku by přitom prý neměl mít vliv ani nedávný krach největšího obchodního partnera podniku, české lesnické jedničky Less & Forest. Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měla profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stamilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo údajně vzniká neprůhledné prostředí, které umožňuje vítězství spekulativním nabídkám.

Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci o zakázku své ceny ve veřejné soutěži nabízejí dobrovolně.

Jak se střídali ředitelé Lesů ČR:

  • Jiří Oliva, květen 1993 až září 2003
  • Kamil Vyslyšel, říjen 2003 až leden 2005
  • Vladimír Blahuta, duben 2005 až únor 2006
  • František Koníček, červen 2006 až únor 2007
  • Jiří Holický, duben 2007 až říjen 2007
  • Jiří Novák, prosinec 2007 až prosinec 2008
  • Svatopluk Sýkora, leden 2009 až listopad 2012