Skupina syrských rebelů zčásti vyloupila, zčásti zapálila kolonu tureckých kamionů čekajících na hranici na celní odbavení. Šoférům se podařilo uprchnout do bezpečí, škody se ale vyšplhaly do desítek milionů korun. Incident připomněl, že syrská občanská válka není jen nezměrné lidské utrpení, ale že bude znamenat také pořádný účet pro ekonomiku celého Blízkého východu.

Loni v březnu začali Syřané demonstrovat po vzoru dalších arabských zemí proti své vládě a jejich revolta následně dostala podobu krvavé války. Zatímco v jiných arabských zemích přineslo takzvané arabské jaro pád letitých režimů, v Sýrii po stovkách přibývají mrtví. Dnes už má občanská válka více než 30 tisíc obětí - vojáků, povstalců, ale hlavně civilistů. A trpí i okolní země.

Lodě místo kamionů

"Obchod se Sýrií se zastavil," prohlásil ještě během léta po zmíněném pohraničním incidentu Mehmet Aslan, šéf hospodářské komory v turecké pohraniční provincii Gaziantep. Boje syrské vlády a rebelů o hraniční přechody a nakonec i uzavření těchto tras má podle tureckého tisku zdrcující dopady.

Nešlo jen o obrovský objem dosavadních tureckých vývozů do Sýrie. Jak napsal turecký deník Milliyet, také 90 procent tureckého exportu do Jordánska, Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů vedlo přes syrské území. Pro představu, před válkou jezdilo každý měsíc přes Sýrii v průměru devět tisíc tureckých kamionů. Když tyto cesty zablokovaly mezistátní rozmíšky a syrská občanská válka, turecké úřady zřídily trajektovou dopravu z přístavu Mersin do Egypta, odkud se dá pokračovat i do dalších arabských států. Jenže lodní doprava není všelék - jak upozorňují turečtí dopravci, to, co dříve trvalo čtyři dny, je nyní otázkou tří týdnů. A tato doprava pochopitelně není levná ani vhodná pro všechny druhy nákladu.

Jihoturecká provincie Hatay, rovněž přimknutá k syrské hranici, zajišťovala čtvrtinu tureckého exportu zeleniny. Právě tento region uzavřením vývozních tras trpí asi nejvíce a hrozba ztráty pracovních míst tam visí nad tisícovkami lidí.


Jak na válku v Sýrii reagují české firmy? Jak velký je vzájemný obchod s Českem? Profitují z občanské války zbrojaři?

REPORTÁŽ Z BLÍZKÉHO VÝCHODU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 1. LISTOPADU.

banner 2

Související