Češi jsou konzervativní, což se projevuje i tím, že neradi mění banku, nebo třeba penzijní fond. Kdo nicméně hodlá přejít do jiného penzijního fondu, má nejvyšší čas. Měl by to stihnout do 28. února. Do tohoto data by měl s vybraným penzijním fondem nebo jeho obchodním zástupcem sepsat novou smlouvu o penzijním připojištění.

Zároveň se smlouvou vyplní formulář, kterým vypoví penzijní připojištění u předchozího penzijního fondu, a připojí souhlas nového fondu s převodem finančních prostředků. 

Změnit fond můžete i třeba v březnu, nebo později. Pak je ovšem třeba nejprve opustit starý fond a následně – nejdéle do konce listopadu – uzavřít smlouvu s novým fondem, kde ale začínáte spořit od nuly.

Nejčastějším důvodem ke změně fondu je jeho nízký výnos. Klienta by ale měly zajímat výdaje fondu, především tzv. náklady příštích období, tedy na inzerci, reklamu či provizi za získání nových klientů, jejichž výše může v budoucnu ovlivnit výnos jeho fondu. V době blížící se penzijní reformy to platí dvojnásob.

Ze stávajících penzijních fondů vzniknou od ledna příštího roku transformované fondy, které budou působit podle obdobných pravidel jako dosud. Nová legislativa také umožní, aby od roku 2013 vznikaly rizikověji zaměřené fondy s agresivnější strategií, předpokládá se ale, že většina Čechů zpočátku zůstane ve fondech, které vznikly transformací těch současných a nadále budou garantovat, že klient nebude žádný rok ve ztrátě. Zaplatí za to ovšem menším výnosem.

Kromě transformovaných fondů budou moci nově vzniklé penzijní společnosti nabízet povinný konzervativní fond a vedle něj i agresivněji investující fondy. Fondy zatím o svých záměrech odmítají hovořit. Proto bude vyčkávat i řada klientů fondů, kteří jinak hodlají investovat odvážněji než dosud. 

 



Spoříte si na penzi?


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.



>> Spočítat