Dosud největší změna státního penzijního systému v Česku je na spadnutí. Avšak podle studií, například institutu CERGE-EI, bude výhodná jen zhruba pro polovinu mužů a třetinu žen, tedy hlavně těch s nadprůměrnými příjmy.

Od ledna 2013 by měli mít lidé možnost přesunout část peněz, které nyní odvádějí státu v rámci sociálního pojištění, na vlastní soukromé účty u penzijních fondů. Na nich si budou spořit peníze na stáří a zároveň budou moci rozhodovat o tom, jak odvážně bude fond moci jejich úspory investovat a rozmnožovat je.

Po odchodu do penze budou dostávat ke státní penzi každý měsíc část z těchto naspořených prostředků jako rentu. Pomine-li se fakt, že už dnes má každý možnost nespoléhat jen na stát a myslet na zadní kolečka z vlastní vůle, jde o prozatím nejzásadnější možnost ovlivnit výši svých příjmů v postproduktivním věku.

Vládní plán reformy penzí ale nemusí vyjít stoprocentně. Na konci září mu totiž nečekanou ránu zasadil prezident Václav Klaus, který vetoval některé technické prováděcí zákony k reformě. Základní pravidla novinek tak jsou schválena, bez vetované legislativy ale bude podle ministra sociálních věcí Jaromíra Drábka komplikované uvést je do praxe.

Není proto zatím vyloučena ani možnost, že místo plánovaného startu od začátku roku 2013 se reforma o několik měsíců zdrží. To by hrozilo v případě, že se prezidentské veto nepodaří poslanecké sněmovně přehlasovat.

Kdo chce, bude spořit "na sebe"

Nejzásadnější novinkou je založení takzvaného druhého pilíře českého penzijního systému určeného k soukromému spoření na postproduktivní věk. Budou ho tvořit soukromé důchodové společnosti, do jejichž fondů si lidé od ledna budou moci převést tři procenta ze současného sociálního pojištění, které odvádějí státu, respektive Správě sociálního zabezpečení.

Má to však jednu podmínku: k těmto třem procentům musejí zároveň přidat ještě dvě procenta z hrubé mzdy navrch. De facto si tak zájemci o druhý pilíř dobrovolně zvýší odvody na sociální pojištění.


Týdeník Ekonom - č. 42/2012PŘIPRAVOVANOU DAŇOVOU REFORMU PODROBNĚ MAPUJE MIMOŘÁDNÁ PŘÍLOHA TÝDENÍKU EKONOM. NAJDETE V NÍ:

 

1. Přehled tří pilířů nového důchodového systému, který má být spuštěn od ledna 2013.
2. Komu se vyplatí vstoupit do druhého pilíře a kdo má raději zůstat ve státním?
3. Problémy, které mohou zreformované penze přinést.
4. Změny v penzijním připojištění.

banner 2

Související