Pavel Zeman (39)

Vzdělání:
Vystudoval Právnickou a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Kariéra:
Působil jako státní zástupce na Okresním státním zastupitelství Plzeň a na Krajském státním zastupitelství v Plzni.
Byl i státním zástupcem na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně.
Od května 2004 byl českým národním členem v organizaci Eurojust (instituce Evropské unie pro právní spolupráci se sídlem v nizozemském Haagu).
Od 1. 1. 2011 (jmenován 27. 10. 2010) je nejvyšším státním zástupcem.

Soukromí:
Hovoří anglicky, francouzsky, německy a rusky.

Jsou to bezmála dva roky, co Pavel Zeman po sedmi letech opustil post českého zástupce u Eurojustu v Haagu a kývl na nabídku stát se českým nejvyšším státním zástupcem. Veřejnost i díky němu začíná mít pocit, že se v oblasti spravedlnosti v Česku "něco děje." To "něco" představuje fakt, že policie a státní zástupci se po letech přestali bát sahat do nejvyšších politických kruhů a že padají první obvinění.

Že by policie či státní zástupci pracovali na něčí objednávku, jak nyní s oblibou naznačují někteří čeští politici, považuje Zeman za absurdní. "Já se tomu usmívám, protože se ve své práci řídím pouze a výhradně zákonem. A trestní řád nezná žádný pojem před volbami, během voleb a po volbách," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Máte právo otvírat starší případy. Můžeme po zatčení Davida Ratha či naposledy Marka Dalíka čekat další pro veřejnost velmi zajímavé kauzy? Nabízí se třeba zázračné zbohatnutí Stanislava Grosse, ale možností je opravdu mnoho...

Nemíním to konkretizovat. Ale vždycky je potřeba určitá informace, důkazy či alespoň indicie, že se v dané věci může jednat o podezření ze spáchání trestného činu. Jestliže toto penzum informací máme, pak není problém otevírat nějaké kauzy nebo je znovu zahajovat. Není ale možné, abych se ráno probudil a řekl si jen tak z plezíru, že dnes otevřu tuhle kauzu. Musím vycházet z důkazů, které mám k dispozici. A ke starým kauzám je nutné říci jednu věc, kterou lidé asi neuslyší rádi, ale která platí: se zvyšujícím se časem, který uplynul od případného spáchání trestného činu, máte stále menší šanci na to, získat o něm důkazy.

Určitě jste zaznamenal hlasy o kriminalizaci politiky, kriminalizaci politického rozhodování. Co když se u soudů v případech, které teď veřejnost vnímá jako jakýsi obrat v boji proti korupci, dočkáme vždy - či alespoň většinou - osvobozujících rozsudků? Nebude to důkaz oné kriminalizace?

Platí stará právnická zásada, že soud zná právo. Z toho bych vyšel. A také z toho, že každý má právo na spravedlivý proces, aby jeho věc byla projednána nezávislým soudem. To je právo, to není hrozba. Jestliže soud zjistí, že byl dostatek důkazů, předpokládám, že dotyčného odsoudí. Jestliže dojde k závěru, že důkazy o vině nejsou, musí ho obžaloby zprostit.

Jak často se musíte potkávat s politiky?

Setkávám se přiměřeně. Nad legislativními pracemi, nad zprávou o činnosti státního zastupitelství, při běžných provozních starostech.

Týdeník Ekonom - č. 42/2012Jak se vám spolupracuje s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem?

Spolupráce se nese ve velice věcné rovině. Ne ve všem jsme spolu vždy souhlasili, ale vždy je to věcná diskuse a přesvědčujeme se argumenty. Buď se umíme přesvědčit, nebo se neumíme přesvědčit.

Cítíte se být pod politickým tlakem?

To se necítím.


Překvapilo Pavla Zemana, že lobbista Marek Dalík neskončil ve vazbě? Bojí se o svoji funkci? Jak hodnotí připravovanou novelu zákona o státních zastupitelstvích?

POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 18. ŘÍJNA.

banner 2

Související