Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský se chystá do Číny, kam byl pozván skrze čínskou ambasádu v Praze. "Ještě dolaďujeme program, ale odlétat budeme pravděpodobně 9. listopadu a vracet se týden poté. Máme jednání v Pekingu a Šanghaji. V Šanghaji navštívíme i Mezinárodní veletrh cestovního ruchu," uvádí Jankovský pro týdeník Ekonom.

Brzy by ho mohl následovat další ministr. Ve svém prvním rozhovoru ve funkci pro týdeník Ekonom to naznačil nový generální konzul v Šanghaji, bývalý lobbista Michal Kuzmiak (více viz rozhovor).

Jankovského cesta je významná nejen proto, že má být využita k nalákání dalších čínských cestovek a čínských turistů do české kotliny, ale také, že to bude po několika letech poprvé, kdy nějaký člen českého kabinetu v oficiální delegaci navštíví "říši středu".

Tříleté utrum

Posledními na takové pracovní cestě byli v květnu 2007 ministr zemědělství Petr Gandalovič a ministr průmyslu Martin Říman, poté v dubnu roku 2008 ministr kultury Václav Jehlička. Na začátku září 2009 se ještě tehdejší premiér Jan Fischer krátce zastavil v Hongkongu a Macau, což jsou ovšem dvě specifická čínská území, kde je uplatňován princip "jedna země, dva systémy". Poslední tři roky je ale utrum.

Přestože to nikdo z oficiálních činitelů nepotvrdí, vzájemné politické vztahy "zamrzly" kvůli opakovaným schůzkám vrcholných českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, jehož vládnoucí čínská komunistická garnitura osočuje ze separatistu.


Týdeník Ekonom - č. 42/2012VÍCE SE O TÉMATU ČESKO-ČÍNSKÉHO BYZNYSU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 18. ŘÍJNA. PŘINÁŠÍ MIMO JINÉ:

 

- Podrobnou analýzu vzájemného obchodu Česka s Čínou
- Text mapující investice Číny v Česku
- Zkušenosti českých byznysmenů s podnikáním v "říši středu"
- První rozhovor s novým generálním konzulem v Šanghaji Michalem Kuzmiakem
banner 2

 

Související