Továrna na výrobu masových konzerv a montovna LCD televizorů. To jsou dvě největší investice čínských firem v tuzemsku. Přestože Česko může nabídnout asijským firmám výhodnou polohu uprostřed starého kontinentu i v rámci Evropy relativně nízkou úroveň mezd, investoři z "říše středu" se k nám ve velkém neženou.

Daleko aktivnější jsou v rámci východní Evropy na velkém polském trhu a především v Maďarsku. Zatímco v Česku tvoří investice čínských firem pouhé procento z přímých zahraničních investic, v případě Budapešti je to více než šestina.

Pouze malé obchody

Obě dosud nejrozsáhlejší investice - konzervárny Shanghai Maling vystavěné na Ústecku za zhruba půl miliardy korun i výrobna televizí Changhong v Nymburce za 245 milionů - jsou přitom staršího data, z let 2005 až 2007. Od té doby se Česku žádnou skutečně velkou firmu z Číny, která by utrácela stovky milionů, přilákat nepovedlo.

Pokud už Číňané v tuzemsku projevili zájem, šlo o menší obchody. Příkladem může být koupě skláren v Novém Boru společnosti Beijing Fight Company za 12 milionů nebo aktivity firmy Shandong Linyi Yuli Foodnuts, která vložila přes 50 milionů korun do pražírny oříšků KK Foodstuffs.

Česko je málo vidět

Z několika velkolepých plánů také v minulosti sešlo. Například společnost Hudong-Zhongua Shipbuilding z čínské Šanghaje v roce 2006 hlásala, že hodlá do společnosti České loděnice postupně vložit sumu 1,3 miliardy korun. Nakonec ale obchod neuskutečnila a loděnice koupili Nizozemci.

Co stojí za vlažným zájmem čínských investorů o Česko? Podle předsedy řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice Kamila Blažka je Česko v Asii na rozdíl od Polska nebo Maďarska málo vidět. Napravit to má loňské otevření zastoupení agentury CzechInvest v Šanghaji, obnovení činnosti Česko-čínské komory vzájemné spolupráce nebo akce typu Čínského investičního fóra.


Týdeník Ekonom - č. 42/2012VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 18. ŘÍJNA. PŘINÁŠÍ MIMO JINÉ:

- Podrobnou analýzu vzájemného obchodu Česka s Čínou
- Zkušenosti českých byznysmenů s podnikáním v "říši středu"
- První rozhovor s novým generálním konzulem v Šanghaji Michalem Kuzmiakem

banner 2