Vládní penzijní reforma vyvolala vlnu kritiky. "Není ideální, v zásadě v ní však nic nechybí. Nečekám ale, že o ni bude velký zájem. Když se do reformy zapojí asi deset procent těch, kteří mohou, bude to úspěch. Může to být tak pět set, možná sedm set tisíc lidí, rozhodně ne miliony," říká prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok.

Ten také upozorňuje na vážné výhrady opozice vůči druhému pilíři důchodové reformy - možnosti přesunout část odvodů do soukromých penzijních fondů. Maďarský scénář znárodnění penzí snad ale podle Rusnoka nehrozí.

 

HN: Opozice má vůči penzijní reformě výhrady. Nehrozí, že když vyhraje příští volby, bude vše jinak?
U penzijní reformy se bohužel nepodařilo dosáhnout hlubšího politického konsenzu. Týká se to vzniku druhého pilíře, ale i celého penzijního systému. Druhý pilíř ale začne vznikat v roce 2013. Kdyby vládla dnešní koalice celé volební období, za dva až tři roky určitě nebude v druhém pilíři tolik peněz, jako bylo v maďarském soukromém penzijním pilíři, který byl znárodněn.

HN: Řada lidí si říká, zda není lepší dál spoléhat v případě penzí na stát?
Stát má jen peníze, které vybere od nás jako daňových poplatníků. Bude-li s nimi dobře hospodařit, může splnit dnešní sliby, může to ale také skončit jako v Řecku či v Portugalsku, kde důchody klesají.

 

HN: Kdybyste byl v pozici dnešních mladých lidí, využil byste druhý pilíř?
Spíše ano, protože i kdyby byl druhý pilíř zrušen, peníze by se měly vrátit do prvního státního. Nejsem fatálně skeptický vůči finanční stabilitě českého státu. Moderní demokracie ale prokázaly hlavně v posledním desetiletí, že moc dobře hospodařit neumějí. Jistota vlastních peněz, spravovaných soukromým správcem, se mi zdá být velmi silná. Proto bych se do druhého pilíře zapojil.