Mark Duvall má přímo v popisu práce, aby se zabýval elektromobily a hybridy. V kalifornském Palo Altu pracuje v Electric Power Research Institute (EPRI), organizaci, která se specializuje na nové technologie ve využití elektrické energie.

A právě výzkum možného uplatnění elektromobilů patří k erbovním programům EPRI. Institut se touto problematikou zabývá už třicet let. Mark Duvall tak patřil mezi vůbec první majitele hybridního vozu Chevrolet Volt. Jezdí s ním od prosince 2010.

"Dal jsem si to auto vlastně k Vánocům," říká Duvall.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

HN: U elektromobilů a hybridů, a speciálně právě u modelu Chevy Volt je zpochybňováno, zda se majitelům vrátí vysoké náklady na pořízení vozidla. Jak jste na tom zatím vy?

Právě dneska jsem si vyfotil palubní desku, kde to všechno je. Zatím jsem najezdil 23 364 mil (cca 37 600 km)  na 90 galonů (zhruba 340 litrů) benzinu a u benzinové pumpy jsem za těch 21 měsíců byl desetkrát.

Většinu, zhruba devadesát procent mých cest pokryje elektřina. Takže to není špatné.

HN: Nicméně, pokud dobíjíte doma, tak elektřinu platíte. Máte nějaký souhrnný propočet?

Nemám, a konkrétně v mém případě by to šlo těžko. Denně dojíždím do práce, tam a zpátky 80 kilometrů.

Auto ujede na elektřinu 50 až 60 kilometrů, v zimě méně, jindy více, takže si baterii dobíjím přes noc doma, ale pak také v práci, kde cenu elektřiny nepočítám.

Zároveň občas využiji veřejných dobíjecích stanic - například když auto při služební cestě nechám na letišti nebo když jedu do supermarketu. Veřejné dobíjecí stanice jsou buď zadarmo, nebo je platíte v rámci parkovného či třeba za hodinový poplatek. Takže uhlídat, kolik mě celkově stojí provoz auta, asi ani nejde.

HN: Narazil jste na jeden z problémů související s elektromobily a hybridy, totiž na veřejné dobíjecí stanice. Tam zatím neexistuje žádný stabilní obchodní model. Jen je jasné, že zadarmo nebudou věčně. Jak to bude dál?

Jednu z možností jsem už zmínil, to jsou ty hodinové poplatky. Dalším modelem může být fixní měsíční sazba, jiným členství v klubu, třeba v rámci nějaké zákaznické karty a podobně. Může to být i součást vaší obchodní nabídky - třeba provozujete coffee shop, tak tam zřídíte dobíjecí stanici a získáte tím určitou výhodu proti konkurenci.

To vše ještě bude muset být dotaženo. Máte pravdu, že je to jedno z témat k řešení, pokud chceme, aby se elektromobily více rozšířily.

HN: Dalším problémem jsou podle některých analýz elektrické rozvodné sítě. Zda by vůbec vydržely případný zvýšený odběr energie. Jaký na to máte názor?

Že to ve skutečnosti vůbec žádný problém není. I kdyby se zelektrizovala celá flotila osobních aut v USA, nezvýšilo by to spotřebu energie o více než 10 procent. A evidentně máme dost času, abychom se na něco takového připravili.

Výrobci i prodejci aut už teď úzce spolupracují s provozovateli sítí. Výrobci mají povolení informovat, kam svá auta dodávají, a provozovatel sítě může v těch konkrétních místech zkontrolovat podmínky pro odběr, a když je potřeba, tak je přizpůsobí.

HN: Přesto je zde ale základní otázka návratnosti vstupní investice. U většiny modelů se majiteli - ve srovnání se stejným modelem se spalovacím motorem - hybrid či elektromobil prostě nevyplatí. Tedy alespoň ne na pět až šest let, což je průměrná doba, po které si Američané kupují nové auto.

S hybridy a elektromobily je to jiné v tom, že majitelé je mají déle, vlastně po celou dobu jejich životnosti. A tam se ty náklady už vrátí. My jsme dělali srovnávací studie, kde jsme porovnávali celkové náklady na auto: pořizovací cenu, náklady na benzin a elektřinu a ostatní provozní výdaje.

A v tomto srovnání si hybridy a elektromobily vedou velmi dobře. Uvědomte si, že jde přitom o nové technologie - zatím drahé, ale s dobrou předpovědí možného výrazného zlevnění.

Absolutně nejdražším komponentem jsou v současné době baterie. Ale právě ceny baterií rychle padají a budou dále klesat. Předpokládáme, že v roce 2020 budou na polovině dnešní ceny a naopak budou obsahovat dvakrát více energie. Myslíme, že snižovat cenu se bude dařit mnohem rychleji, než dnes tvrdí skeptici.

Když byl na americký trh před dvanácti lety uveden hybridní vůz Toyota Prius, všichni motorističtí novináři a analytici automobilového byznysu psali, že pro Toyotu to bude prodělečný podnik, že to byla velmi špatná investice, že výrobní cena je příliš vysoká. A dneska je v Americe více než milion těchto aut a pro Toyotu je to úspěch.

HN: Milion hybridů za 12 let... Prezident Obama si ovšem předsevzal, že do roku 2015 bude po amerických silnicích jezdit jeden milion elektromobilů. To byl asi příliš odvážný cíl.

Náš současný odhad je někde mezi 600 a 700 tisíci. Milion to nebude, ale také to nebyl odhad úplně z jiného světa. Je to rozvíjející se trh, a pokud se nestane něco nepředvídatelného se současným poměrem cen pohonných hmot vůči elektřině, tak půjde určitě nahoru. Kalifornie je samozřejmě výjimečná - více než 30 procent všech elektromobilů v USA se prodá právě tady. Ale o elektromobilech lidé vědí už i jinde. Teď jde o to jim ukázat, že je to skutečně dobrá možnost, přesvědčit je, že jde o dobrá plnohodnotná auta.

HN: Vy máte Chevy Volt. Je to jediné auto ve vaší rodině?

Ale jděte, tady jsme v Americe, mám čtyři auta. Mám pick-up (truck), pak Volvo V 70 a hybrid SUV.