Bakterie pomáhají s trávením a rozkladem složitých organických látek v potravě na jednodušší suroviny, posilují imunitní systém, produkují vitaminy či enzymy, chrání nás před růstem škodlivých mikroorganismů. To vše za to, že jim lidé ve svých útrobách poskytují pohodlné přístřeší a dostatek živin. Mikrobi žijí doslova na každém milimetru našeho těla. Jenom kůži osidluje tisícovka různých druhů mikrobů. Dalších 500 až 600 druhů najdeme v ústech, nechybějí ani třeba v průduškách. Samostatnou kapitolou jsou temná a vlhká zákoutí, například ucho nebo mezery mezi prsty na nohou. Buněk bakterií je v nás desetkrát více než lidských. Také pokud jde o genetickou výbavu, mají nad lidmi mikrobi výrazně navrch. Lidský genom obsahuje jen 23 tisíc genů, kdežto bakterie jich celkem mají kolem tří milionů. Není tedy divu, že je náš mikrobiom univerzálnější a poradí si i s látkami, na které sami nestačíme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.