Rosatom je státem vlastněná energetická společnost zaměřená na jaderný průmysl. Ovládá ruský Atomstrojexport a Gidropress, které se společně s českou Škodou JS v konsorciu MIR.1200 ucházejí o dostavbu Temelína. "Volba ruského dodavatele by byla velmi racionálním rozhodnutím jak pro českou jadernou energetiku, tak pro české subdodavatele," řekl týdeníku Ekonom viceprezident Rosatomu Komarov.

Rozhovor probíhal v rámci sympozia World Nuclear Association v Londýně.

Berete Temelín jako vstupní bránu pro další zakázky v Evropě, mimo Rusko?

Pokud by to bylo tak, že by šlo o úplně nový projekt, který jsme nikde jinde v minulosti nedělali, mohlo by to tak být. Ale situace je jiná. My nabízíme Česku to samé, co stavíme v Rusku i mimo Rusko. Splňujeme všechny evropské certifikace, jsme pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii... Ale jinak je samozřejmě Temelín pro nás důležitý. Věříme, že to může být úspěšný společný projekt.

Český velvyslanec pro energetickou bezpečnost a zmocněnec pro Temelín Václav Bartuška se netají tím, že původně prosazoval, aby se žádná ruská společnost o dostavbu Temelína nemohla ucházet. Argumentoval zejména diverzifikací zdrojů, energetickou bezpečností... Dotýká se vás to?

S panem Bartuškou jsme už mnohokrát jednali a nikdy se v tomto smyslu nevyjádřil. Jedná se všemi účastníky tendru, navštívil i řadu ruských jaderných zařízení, jsme vůči němu naprosto otevření. Může učinit závěry, jaké chce. Myslím ale, že jsme ho přesvědčili, že ruské technologie jsou kvalitní. Pokud jde o spekulace na téma energetické bezpečnosti, myslím, že je to odtržené od reality. Dobře víte, že jaderné palivo pro vaše jaderné elektrárny dodávaly jak ruské, tak americké firmy. Temelín stojí na českém území, většinu akcií drží český stát, a neumím si představit, že v souvislosti s tím někdo vážně mluví o energetické bezpečnosti. Je plně v rukou zákazníka, určit si, kdo bude dodavatelem paliva.

Ale obecně řečeno se jistě potýkáte s přesvědčením, přinejmenším na Západě, že není dobré být příliš závislý na dovozu energií z jednoho zdroje. A z Ruska už do Evropy proudí většina plynu a ropy...

S takovými předsudky se setkáváme. Někdy je kvůli tomu těžší se prosadit navzdory tomu, že váš produkt je ekonomicky výhodnější, či technologicky pokročilejší. Je jednodušší řídit se politikou. Ale myslím, že jako Češi jste velmi pragmatičtí a realističtí. A osobně jsem se v Česku nesetkal s tím, že by politické otázky převážily nad praktickou debatou.


USA, nebo Rusko? Tendr na dostavbu Temelína se dostal do další fáze.Jaké jsou trumfy světových velmocí v zakázce století? Jak vypadá politický lobbing, když jsou ve hře stamiliardy?

ANALÝZU AKTUÁLNÍHO DĚNÍ KOLEM TENDRU NA DOSTAVBU TEMELÍNA NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 4. ŘÍJNA.

EKONOM VYZPOVÍDAL EXKLUZIVNĚ TAKÉ VICEPREZIDENTY RUSKÉHO STÁTNÍHO ENERGETICKÉHO GIGANTU ROSATOM I AMERICKÉ SPOLEČNOSTI WESTINGHOUSE.

Související