- Apple představil svoji horkou novinku, nový telefon iPhone 5. Dlouho očekávaná událost však více útočila na emoce a city než na technické novinky. Větší display a rychlejší procesor v porovnání s konkurencí nenaznačuje žádný náskok. Ba naopak. Konkurence sílí a bude jí to chvíli trvat než dominantní pozici Applu ohrozí. Prozatím stále platí, že nakouslé jablko je mezi investory oblíbené a pravděpodobnost, že atakuje hranici 1000 dolarů za akcii, je stále vyšší než 50 procent. Ovšem doba, kdy bude muset přijít s něčím novým a převratným, není daleko. Do té doby si tohoto růstu užijme. Nebude trvat totiž věčně.

- Cena platiny letí opět vzhůru na úroveň 1680 USD za unci, je to nejvíce za posledních pět měsíců. Jedním z hlavních důvodů jsou nepokoje a stávky v Jižní Africe, které už dolehly i na největší těžařskou společnost Anglo American Platinum.

- Akcie Facebooku. Zklamání, nebo příležitost? Před několika měsíci společnost vstoupila na trh s velkým očekáváním za 38 dolarů za akcii. Ještě před několika týdny se cena pohybovala na 18 dolarech. Společnosti, které podnikají na internetu, jsou jednoduše hrdiny, nebo odpadlíky. Z tohoto důvodu si myslím, že by nyní bylo chybou se těchto akcií zbavovat. Firma generuje zhruba 5 dolarů tržeb na uživatele za rok a prostor na výrazné zlepšení tu je. Třeba se zopakuje příběh Googlu, který v roce 2004 vstupoval na trh a po několika měsících procházel podobnými porodními bolestmi. A kde je nyní.

- Mně osobně velmi zaujalo chování ceny zlata, kde cena zvláště prudce prorazila hranici 1750 USD za unci. Novou investiční příležitostí je sázka na společnosti těžící zlato, jde o středně velké firmy typu Yamana Gold či Eldorado Gold.

Milan Tomášek
analytik kapitálových trhů GE Money Bank

Související