Milan Janků (44)

Vzdělání:
Vystudoval Fernuniversität Hagen v Německu, obor finanční trhy.

Kariéra:
V roce 1991 založil developerskou skupinu ECM, v čele pracuje od roku 1994.
Firmu dlouhá léta řídil z pozice prezidenta, předsedy představenstva a majoritního akcionáře (v současnosti drží asi 74 % akcií).
V roce 2006 vstoupila ECM Real Estate Investments na pražskou burzu. Loni se ale ocitla kvůli nezvladatelným dluhům v úpadku.

Soukromí:
Rád lyžuje, hraje tenis a golf, podporuje moderní umění.

Jeho dosavadní byznys je spjat s výstavbou (či spíše plánem výstavby) výškových budov v Praze na Pankráci. Sny o nových mrakodrapech ale překazila finanční krize, která právě v oblasti developmentu napáchala obrovské škody.

Přesto Milan Janků, majoritní akcionář loni zkrachovalé společnosti ECM Real Estate Investments, nemovitosti opustit nehodlá. Věří, že pokud věřitelé ECM schválí nyní navržený reorganizační plán a odprodej aktiv bude postupovat podle těchto not, může v tomto sektoru působit i v budoucnu a pod stejnou firmou.

Jak jste spokojen s reorganizačním plánem ECM navrženým společností Astin Capital?

V zásadě se s ním ve všech částech ztotožňuji. Za důležité považuji zejména to, že se vše prodá, veškerý majetek. A také, že někteří věřitelé mohou podle plánu přistoupit na určitou slevu vůči svým zajištěným pohledávkám - v dílčích dohodách se k tomu přihlásili -, přičemž by získali majetkovou účast ve firmě.

Plán počítá i s tím, že na současné akcionáře ECM, včetně vás, z rozprodeje majetku nezbude ani koruna.

Nezbude. Ale plán umožňuje i částečnou opci pro akcionáře - je tam doložka "restart". Pokud akcionáři složí částku 10 milionů korun do devíti měsíců po nabytí právní moci reorganizačního plánu, tak je možné, aby firma nezanikla a zůstala obchodovatelnou společností. Samozřejmě o tom musí ještě rozhodnout valná hromada.

Hovoříte o možném restartu ECM. Vy osobně - jako největší akcionář s podílem 74 procent - o něj budete usilovat?

Pokud bude plán schválen, tak potvrzuji, že bych se na obnovení firmy podílel. Ozvali se mi i další akcionáři, kteří by to podpořili - využili by té opce "restart".

O které akcionáře se jedná?

Jsou to české soukromé osoby. Zatím nechtějí být zmiňovány.

Realitní sektor ale stále prožívá krušné časy.

To je pravda, a ještě to asi dlouhou dobu potrvá. Ale realitní aktiva ani v krizi nikam nezmizejí, mohou sloužit jako antiinflační investice.

S čím by ta nová ECM začínala?

Určitě už to nebude o mrakodrapech v Praze na Pankráci nebo třeba expanzi do Číny. Mám připraveny dvě cesty. Jedna by souvisela s určitým konkrétním projektem v Praze, druhá je spíše investice do vybraného portfolia nemovitostí. Zatím nemohu být konkrétnější.

Neuvažoval jste ani na chvilku, že byste začal podnikat v nějakém úplně jiném oboru?

Dělám na tomhle trhu od roku 1992 a takovýto propad jsem nezaznamenal. Nicméně chci přece jen využít svých znalostí, kontaktů. To, co jsem tím vším získal, je neuvěřitelná zkušenost z krizového řízení.

V čem jste se poučil?

Poučení je rozhodně v tom, že je třeba do budoucna zvolit daleko konzervativnější přístup, být méně závislý na cizích zdrojích. Úplně bez nich dělat nelze, to je nemyslitelné, ale záleží také na objemu. Průměrná velikost institucionální transakce může být dnes na úrovni od jedné do 1,5 miliardy korun. Pokud k tomu přistupujete konzervativně, můžete dělat transakci v řádu maximálně několika málo stovek milionů korun.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

 

Související