Jaké zvíře vám připomíná daň z přidané hodnoty? Pokud bychom žili v mikrosvětě, mohli bychom navrhnout amébu aneb měňavku. Protože se ovšem pohybujeme ve světě makročísel, nabízí se spíše chameleon. Ten se také dokáže často měnit a přizpůsobovat; společného má s daní i to, že se též snaží maskovat, tvářit nenápadně, ale jde mu jen o to, aby si co nejvíce nacpal pupek.

V Evropě najdeme u DPH velký rozptyl. Někde je sazba jedna, jinde dvě či tři, v Lucembursku dokonce čtyři. Daň si vlády zejména ve stávající finanční krizi oblíbily jako (zdánlivě) snadný způsob, jak získat peníze do chřadnoucích rozpočtů. I ta česká. I když letošní výběr DPH potvrdil nepřímou úměru mezi růstem daní a jejich výběrem, příští rok to už Kalouskovi určitě vyjde...

Daň z přidané hodnoty se od roku 1993 v samostatné České republice měnila zatím šestkrát. Tehdy začínala na 23 % základní sazby a na 5 % snížené. O 20 let později se tahle univerzální daň "od špendlíku po lokomotivu" bude měnit už posedmé. Jak? To vyžaduje jisté soustředění: buď bude na jednotné hranici 17,5 % (to, když se nepodaří potlačit rebelii v ODS), nebo vzrostou obě sazby, základní na 21 % a snížená na 15 % (to, když se podaří rebelii potlačit). A buď bude platit tři roky, jak si nyní představuje vláda, nebo jenom rok, jak nahlas přemítá nový ekonomický mozek ODS poslanec Tluchoř.

Do toho také přijdou volby a předpokládaný levicový kabinet si jistě nenechá ujít příležitost daněmi znovu zamíchat. Takže nejpozději od roku 2015 se DPH opět změní a jistě nezůstane jen u ní.

No řekněte, nechtěli byste v této krásné, předvídatelné, stabilní, daňově ustálené a přívětivé zemi podnikat? Žádný div, že si ten, kdo zde důsledně a řádně platí daně, může připadat jako jeden známý vyhynulý druh: pták Dodo alias Blboun nejapný.

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

"No řekněte, nechtěli byste v této daňově ustálené zemi podnikat?"

Související