Češi za posledních deset let podali 6848 patentových přihlášek. Úřad průmyslového vlastnictví jim pak v letech 2002 až 2011 udělil 2904 patentů a zapsal 10.624 užitných vzorů.

Vyplývá to ze statistik, které v zářijovém čísle časopisu Statistika&My zveřejnil Český statistický úřad.

"Průměrná doba patentového řízení byla u přihlašovatelů z Česka 3,3 roku. Úspěšnost přihlašovatelů z ČR se pohybuje kolem 47 procent, z čehož vyplývá, že jen necelé polovině vynálezů, kterým byla podána patentová přihláška, byl nakonec udělen patent," uvedl ČSÚ.

Počet přihlášek roste nepřetržitě od roku 2008 u vynálezů neboli velkých patentů. U užitných vzorů neboli malých patentů je to už od roku 2006.

V případě fyzické osoby uspěje jen každý třetí

Průměrná doba patentového řízení v případě veřejných vysokých škol činila 2,3 roku a jejich úspěšnost byla 88 procent. Podobně úspěšné byly veřejné výzkumné instituce, kde za necelé tři roky byly uděleny patenty u 86 procent podaných patentových přihlášek.

"Pravděpodobnost, že dojde k udělení patentu přihlášce vynálezu, kterou podal podnik z ČR, byla 61 procent a průměrná doba patentového řízení činila 3,3 roku," stojí ve zprávě ČSÚ.

Velmi nízkou úspěšnost mají fyzické osoby, u kterých patentové řízení překračuje tři a půl roku a patent byl udělen jen necelé třetině podaných patentových přihlášek.

Polovinu patentů vlastní firmy

Na konci loňského roku bylo v Česku platných 1998 patentů od tuzemských přihlašovatelů. Na podniky jich připadlo 1094, na fyzické osoby 372 a na veřejné vysoké školy 285. Veřejné výzkumné instituce vlastnily 215 patentů.

"Vzhledem k tomu, že mezi podáním přihlášky a udělením patentu vzniká časová prodleva, je možné očekávat v následujících letech také postupné zvyšování počtu udělených patentů," uvedl ČSÚ.