Ústní interpelace premiéra byly ve čtvrtek bez Petra Nečase (ODS). Předseda vlády v jejich úvodu opustil sněmovní jednací sál, což nelibě nesli sociální demokraté. Podle předsedkyně dolní komory Miroslavy Němcové (ODS) ale předseda vlády už ráno svou neúčast omluvil. Víc ale Němcová nesdělila.

Omluvilo se i pět ministrů. Interpelacemi, jichž se tradičně zúčastnily jen asi dvě desítky poslanců, čtvrteční sněmovní jednání skončilo. Schůze dolní komory pokračuje v pátek.

Důvodem premiérovy absence bylo podle mluvčího vlády jednání, a to s místopředsedou Evropské komise a komisařem pro průmysl a podnikání Antoniem Tajanim. Poslanci ale o důvodu Nečasovy neúčasti informováni nebyli. "Premiér tady osobně seděl ještě ve 14:30 a v tom okamžiku se zvedl a někam odešel. Asi se bojí a utekl," domníval se Ladislav Šincl (ČSSD). Vytkl Nečasovi, že si neplní své ústavní povinnosti.

Miroslav Váňa (ČSSD) obvinil premiéra, že svou neúčast dostatečně nevysvětlil. "Bože, proč nám to neřekl. Proč se chová jako malý hoch. A to je člověk, který má řídit stát. To je člověk, který má odpovídat za osudy rodin. Já mám obavu, že toho je na něj moc," uvedl Váňa.

Troska vlády

Podobně neúčast ministrů vedla poslance k nelichotivým poznámkám na adresu kabinetu. "Vážená trosko vlády v počtu dvou kusů," uvedl exministr vnitra a předseda VV Radek John, když se dotazoval vicepremiérky a bývalé členky své strany Karolíny Peake (LIDEM) na úspory ve státní správě. Ta přiznala, že od ministerstev dostala návrhy na úspory jen ve výši 1,5 miliardy místo plánovaných 12 miliard korun, limit ale slíbila dalšími návrhy dodržet.

V jednacím sále ale občas nebyli přítomni ani ti, kteří na ministry chtěli vznést dotaz. O jedno ze svých vystoupení tak přišel například Vít Bárta (VV). V dalším ostře kritizoval kvůli výměně policejního prezidenta Petra Lessyho ministra vnitra Jana Kubiceho, jenž před tím hovořil o dobrém stavu policie. "Já mám potřebu říci, že je to ostuda, lež, že pan ministr je lhář a že je neuvěřitelné, co si dovoluje na půdě sněmovny říkat. Je to neuvěřitelně odporná záležitost a chce se mi z vás zvracet, pane ministře," řekl Bárta.

Předsedající Jiří Oliva (TOP 09) hned na to nabádal, že taková slova by ve sněmovně zaznívat neměla.

 

Kvůli premiérově absenci se část z 13 přihlášených poslanců svých dotazů vzdala. Zbývajícím bude muset Nečas odpovědět písemně do měsíce. Například Šinclovi na interpelaci "ve věci špatných výsledků Vlády ČR" bude muset odpovědět konkrétně na dotaz: "Proč to děláte?" Jan Látka (ČSSD) chtěl vědět, co Nečas udělá proti propouštění "naštvaných a otrávených hasičů".

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek zpochybňoval Nečasovy argumenty v dopise prezidentovi Václavu Klausovi, že zákonem o církevních restitucích nebude prolomena restituční hranice 25. února 1948. "To prolomení možné je. Mně připadá, že to vaše chlácholení prezidenta je v něčem zamlčováním skutečnosti a žádám vysvětlení," uvedl Zaorálek.