Největší česká mlékárenská firma Madeta se v budoucnu nejspíše spojí s podnikem Moravia Lacto. Týdeníku Ekonom tento záměr potvrdil šéf Madety Milan Teplý (viz rozhovor). Dokresluje to trend letošního roku, kdy počet fúzí potravinářských firem už přesáhl počet transakcí za celý předchozí rok.

Oživení potvrzuje i Milan Bílek, manažer renomované auditorské firmy TPA Horwath. "Je právě ta správná chvíle naplnit rovnici, že jedna a jedna jsou tři. Čili že spojením dvou firem vznikne společnost s výrazně silnější pozicí, než jakou byly schopny zaujmout dvě původní samostatně působící firmy," vystihuje Bílek přínos fúzí.

Na trhu totiž podle něho nejde už zdaleka jen o přebírání domácích podniků velkými zahraničními hráči, ale také o propojení tuzemských firem jako určité obrany vůči nadnárodním společnostem. Jedním z příkladů může být právě budoucí spojení Madety a Moravia Lacto.

Spojení proti Babišovi

Fúze obou mlékáren ještě není "upečená". "Ale už jsem o tom s Oldou Gojišem mluvil. Nejlepší bude spojit firmy přes naše syny," rýsuje jasný plán šéf Madety Milan Teplý. Oldřich Gojiš, jenž Moravia Lacto ovládá, je jeho dlouholetý profesní kolega i osobní přítel. V Madetě si Teplý vychovává jako svého nástupce syna Jana, a také Oldřich Gojiš by zase pro svého potomka rád zajistil profesní budoucnost.

Madeta, nakupující mléko především v jižních Čechách, zpracovává denně přes jeden milion litrů suroviny. Kapacita Moravia Lacto (původně to byly Jihlavské mlékárny) je zhruba čtyřikrát menší.

Přesto je to šestka v oboru. Spojení obou společností by výrazně posílilo jejich pozice jak vůči zahraničním hráčům (Bongrain, Müller), tak vůči domácímu holdingu Agrofert. Jeho majitel Andrej Babiš už ovládl jak olomouckou Olmu, tak Mlékárnu Hlinsko, a Madeta v Agrofertu získala hlavního konkurenta.

TABULKA: Největší transakce v českém a slovenském potravinářství v letech 2011 a 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: TPA Horwath, Ekonom *odhad


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 30. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související