Elektrické automobily zřejmě v budoucnu čeká výrazná změna. Jejich řidiči je už nebudou nabíjet ze zásuvky, ale bezdrátově, najetím na nabíjecí podložku. Informuje o tom britská stanice BBC.

Na revoluční novince pracuje francouzská automobilka Renault ve spolupráci s výrobcem Delta Motorsport, který konstruuje vozy Formule 1.

"Pomocí této technologie můžeme vytvořit automobil s neomezeným dojezdem," řekl Anthony Thompson, viceprezident pro obchodní rozvoj firmy Qualcomm, která za tzv. induktivní nabíjecí technologií stojí.

Jako jakési perpetuum mobile bude nové vozidlo působit díky tomu, že zaparkuje na speciální nabíjecí podložce. Ta přenese elektrickou energii prostřednictvím elektromagnetického pole do obdobného zařízení uvnitř automobilu.

V dlouhodobějším výhledu se počítá s tím, že by se takto auta mohla nabít během krátké chvíle prakticky kdekoliv - v garáži, před supermarketem nebo na křižovatce před semafory. Jednoho dne by se nabíjecí panely dokonce mohly objevit podél silnic a dobíjet i pohybující se vozidla.

Řidiči již nebudou muset ztrácet čas tankováním

Vzhledem k tomu, že si doposud většina řidičů nechce elektrické automobily kupovat kvůli krátké dojezdnosti, mohla by nově představená technologie jejich názor změnit.

Mění se i postoj automobilek. Zatímco jim dříve šlo o to vyvinout baterie s co nejdelším dojezdem, nyní začínají vyvíjet baterie, které budou menší, lehčí a levnější a půjde je nabíjet rychleji.

"Obrovské investice směřují do vývoje nových baterií, nabíjení a ukládání energie a jejího zpětného využití. Jsem přesvědčen, že během příštích tří až čtyř let budeme na tomto poli svědky revoluce," řekl pro BBC Carlos Ghosn, generální ředitel aliance Renault-Nissan.

O dalším rozvoji nové technologie rozhodne, jaký zájem o ní budou mít velké korporace a státní firmy. Podle některých představitelů Velké Británie by postupný přechod státu na elektronické automobily pomohl jejich zemi dostát svých závazků v boji proti klimatickým změnám.