Založení účtu v mexické pobočce HSBC není legrace. Je třeba předložit řadu dokumentů, od potvrzení od zaměstnavatele až k faktuře za telefon. Bankéř bude vyzvídat, kolik peněz vám na účet každý měsíc přijde. A pokud už účet máte, nedovolí vám na něj uložit v hotovosti více než čtyři tisíce dolarů za měsíc.

Tato pravidla ovšem neplatí pro každého. Tento měsíc se provalilo, že mexické drogové kartely během let 2002 až 2009 vypraly prostřednictvím HSBC nejméně devět miliard dolarů z nelegálního obchodu s narkotiky. A jak uvádí zpráva pro americký senát, kde bankéře z HSBC nyní vyslýchají, jeden z drogových bossů dokonce banku díky "laxnímu přístupu" k praní peněz doporučoval.

Co je ještě horší: mexické úřady pojaly podezření na nekalé transakce v bance už v roce 2002. Jenže s - poněkud absurdním - poukazem na bankovní tajemství nepodnikly nic, aby jim zamezily. Spíše naopak. Zdá se, že vládní kruhy se z toho snažily vytěžit i něco pro sebe. A tak ani nepřekvapí, že HSBC, která je v Mexiku pátou největší bankou, patřila u státní správy k těm nejoblíbenějším. Různé instituce jí za posledních šest let přihrály přes 60 velkých zakázek.

Experti se shodují, že mexické zákony k praní špinavých peněz prakticky nabádají. To, za co by si jinde šli bankéři sednout, se v Mexiku označí nanejvýše za administrativní chybu. "Finanční sektor tu klade podmínky státu, a nikoli stát finančnímu sektoru," shrnuje jeden z opozičních poslanců. Návrh zákona, který by umožnil přísnější kontrolu nekalých transakcí, přitom leží zákonodárcům na stole už roky. Bankéři z HSBC tak určitě nebyli jediní, kteří pomohli drogovým kartelům zlegalizovat jejich zisky. Pokud to mexické úřady myslí s bojem proti mafiím vážně, měly by jim nejprve znemožnit přístup k financím. A až pak vyrazit do ulic a chytat drogové bossy.

Martin Petříček
spolupracovník redakce v Mexiku a klient mexické pobočky HSBC, která prala peníze pro narkomafii

"Bankéři z HSBC určitě nebyli jediní, kteří pomohli drogovým kartelům zlegalizovat zisky."

Související