Život v Británii je v posledních týdnech zcela v zajetí olympijských her, které začnou 27. července. Sportoviště jsou už připravena, dolaďují se detaily, ale především se spekuluje o dopadu na britskou ekonomiku. Podobně jako před osmi lety Řekové si i Britové od olympiády slibují zisky a rozvoj hospodářství. Řecké naděje se ovšem nenaplnily a vše skončilo naprostým fiaskem. Olympiáda zapříčinila v roce 2004 rozpočtový schodek Řecka 5,3 procenta HDP. Mohly za to především extrémní výdaje na zajištění bezpečnosti, která po teroristických útocích z 11. září 2001 v New Yorku nabyla na důležitosti. Celkový dluh Řecka se před osmi lety vyšplhal na 112 procent HDP, a olympiáda v Aténách je tak někdy označována za začátek řecké krize.

Mezi olympijskými hrami v Británii a Řecku se nabízí určitá paralela. Ani britská ekonomika na tom totiž není nejlépe. V posledních dvou čtvrtletích se její výkon mezičtvrtletně opakovaně propadl o 0,4 a 0,3 procenta HDP. Dá se říci, že od vypuknutí finanční krize se této ostrovní zemi nepodařilo své hospodářství dlouhodobě stabilizovat. A přestože si politici od úsporných opatření slibovali, že se situace začne zlepšovat, nestalo se tak. Utahování opasků přivedlo Británii jen k dalšímu hospodářskému poklesu.

Nadcházející olympijské hry jsou tak mnohými politiky vnímány jako motor, který by konečně mohl ekonomiku odrazit ode dna. Britská centrální banka předpokládá, že výkon ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku bude o 0,2 procentního bodu lepší, než by tomu bylo bez pořádání olympijských her. "Naším cílem je proměnit olympiádu ve zlato," uvedl ve svém nedávném projevu britský premiér David Cameron. Zda se to podaří, není vůbec jisté. Londýn se na olympiádu chystá od roku 2005, a tak by britská ekonomika měla už dávno pořádání akce takového rozměru pocítit. Budování infrastruktury pomohlo oživit stavebnictví, které bylo krizí celosvětově silně zasaženo. Přibližně 95 procent všech staveb budovaly britské firmy a hodnota zakázek se vyšplhala na téměř šest miliard liber.

"Obecně se domníváme, že olympiáda neposkytne britské ekonomice potřebnou vzpruhu. Myslíme si, že dopad rozvoje v infrastruktuře na HDP byl už pravděpodobně poznat," hodnotí situaci Richard Morawetz, viceprezident londýnské investiční Moody's Corporate Finance Group. Zatím se dá konstatovat, že z organizování her nejvíce profitovala východní část Londýna, která už dlouho čekala na zásadní revitalizaci. "Díky hrám jsme během šesti let dokázali vylepšit a posunout tuto oblast o šedesát let dopředu," uvedla na stanici BBC bývalá labouristická ministryně pro kulturu, média a sport Tessa Jowellová. Leigh Horton, obyvatel Leytonstone (jedné z londýnských částí, která olympiádu hostí), k tomu dodává: "Například hotely, domy a obchody získaly novou fasádu a jsem si jist, že by k tomu nebýt olympiády nedošlo."

Včas a levněji

 

Každopádně si Londýn může gratulovat. Na rozdíl od Atén, kde se mnohá sportoviště dodělávala ještě těsně před zahájením her, je v britské metropoli vše připraveno. Organizátoři se také nezapomínají pochlubit, že nevyčerpali celý rozpočet a ušetřili celkem 476 milionů liber. Kritici jen kontrují, že rozpočet narostl natolik, že nebylo těžké jej dodržet. A mají pravdu. Plánované výdaje na olympijské hry v Londýně činily v době zahájení příprav 2,4 miliardy liber, a během sedmi let se vyšplhaly téměř na čtyřnásobek, a to na 9,3 miliardy. Vždyť jen náklady na ceremoniál k zahájení a ukončení her se zdvojnásobily na 81 milionů liber.

Britská vláda je na pořádání olympiády náležitě hrdá. Ostatně olympiáda se v Londýně bude konat už potřetí. (Předchozí se uskutečnily v letech 1908 a 1948.) Je dost pravděpodobné, že si Londýn bude na další hry muset dlouho počkat, a proto se chce Británie ukázat v tom nejlepším světle. V pompéznosti akcí chce trumfnout i Čínu.

Kolik stály olympijské hry

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Forbes, studie A Look at Olympic Costs, BBC


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 19. ČERVENCE, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

banner 2

 

Související