Poptávka po nových osobních autech se v jihoevropských státech dramaticky snižuje. Itálie zaznamenala za první pololetí meziroční propad o téměř 20 procent, výsledek za červen je kvůli čtvrtinovému poklesu nejhorší od roku 1979. Prodej ve Španělsku se za prvních šest měsíců snížil o 8,2 procenta, v samotném červnu o 12 procent. Francie, která letos přišla o svou pozici druhého největšího trhu v Evropě, vykázala v prvním pololetí pád o 13 procent.

Německý trh, jenž je v Evropě zdaleka největší, v červnu po předchozím zaváhání opět ožil. Počet prvních registrací za první pololetí u našich západních sousedů vzrostl o procento. Česko hlásí za první pololetí růst o 6,7 procenta. Svaz dovozců automobilů však upozorňuje, že skvělý červnový výsledek (+12 %) je zkreslený. Motoristé totiž věděli, že počátkem července nebude fungovat centrální registr vozidel, takže i ten, kdo by si jinak vůz převzal a přihlásil na začátku prázdnin, pospíchal k prodejci a na úřad již v hektickém závěru června.

Většina zemí ještě výsledky za červen neohlásila, nicméně kvůli dramatickému propadu na jihu je jasné, že evropský trh zaznamenal už devátý měsíc po sobě pokles. V květnu činil meziroční propad v zemích Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu 8,4 procenta, za prvních pět měsíců tohoto roku dosáhl 7,3 procenta.

Relativně dobře si vedou středoevropské a východoevropské trhy, které jsou však málo významné. Některé registrace jsou zde jen formální, takzvaně jednodenní, ve skutečnosti pak vůz odjede například do Německa, kde jej obchodníci prodají jako "ojetý". Důvodem je snaha tamních zákazníků ušetřit, protože v německých autosalonech jsou srovnatelné typy dražší. Ředitel společnosti Hyundai Motor Czech Vladimír Vošický tvrdí, že podle oficiálních statistik sice vykázal český trh s novými osobními auty do května růst o 5,5 procenta, po odečtení formálních registrací však šlo jen o 3,4 procenta.

Škoda a Hyundai rostly

Automobilky působící v České republice letos zatím dokázaly - s výjimkou firmy Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) - zvyšovat odbyt a výrobu. K hlavním trhům značek Škoda a Hyundai totiž patří právě ty, kde nedošlo ke strmému propadu, a navíc na nich obě získávají stále vyšší tržní podíl. Určité ochlazení je sice už znát v závodě Škody v Kvasinách, kde se vyrábějí modely Superb a Yeti, v samotné Mladé Boleslavi se však má výroba po prázdninách zvyšovat, a to kvůli náběhu modelů Škoda Rapid a Seat Toledo.

Vývoj evropského automobilového trhu dokládá, jak se v krizi rozevírají nůžky v příjmech a schopnosti obyvatel utrácet. Nejdražších prestižních modelů se potíže většinou netýkají. Sportovní a nejluxusnější část koncernu Volkswagen (tedy značky Bentley, Bugatti a Lamborghini) zvýšila letos do konce května evropské prodeje o 34 procent. Podobného výsledku dosáhl i Land Rover. V plusu jsou rovněž Audi, Mercedes, Jaguar, Lexus či Jeep. Výjimku z tohoto pravidla představují značky Ferrari a Maserati, které jsou hodně závislé na svém domácím trhu, přičemž italská vláda uvalila na nejsilnější auta prohibitivní daň.

Střední třída v obavách

Citelné ztráty zaznamenávají automobilky, které byly dlouhodobě považovány za solidní střední třídu. Jde o značky, které nabízely zejména auta pro úředníky, učitele, obchodníky, lékaře, majitele menších firem, členy nižšího managementu, odborníky a podobně. Mnozí tradiční západoevropští zákazníci těchto značek si nyní buď kupují ojetá auta, nebo ve snaze ušetřit přecházejí ke značkám, které byly donedávna vnímané jako "laciné".

Zmíněnou střední kategorii tak nyní trápí největší pokles zájmu motoristů. Platí to zejména o Fordu, Fiatu, Volvu, Renaultu či Peugeotu, dále o japonských značkách. Na jejich úkor posilují korejské automobilky Hyundai a Kia. Obdobný vývoj je vidět také uvnitř jednotlivých koncernů. V rámci GM se prudce propadají automobily Opel, naopak ale posiluje značka Chevrolet, kterou reprezentují relativně levná auta s jihokorejským původem. Ve skupině Renault sice ztrácejí obě značky, ale rumunská Dacia se propadá mnohem méně než samotná francouzská značka Renault.

Prodej nových osobních aut v Evropě


Koncern VW zvyšuje náskok

Škoda patří do koncernu Volkswagen, který krizi dosud čelí relativně úspěšně. Této skupině už patří přes 24 procent evropského trhu, zatímco PSA Peugeot Citroën se propadla na 12 procent. Ale také v rámci koncernu jsou patrné rozdíly. Značka VW rovněž doplácí na to, že lidé, kteří patří do střední příjmové třídy, jsou současnou ekonomickou situací nejvíce postiženi. Nicméně oproti svým tradičním přímým konkurentům (tedy značkám Opel, Ford, Peugeot a Renault) zaznamenala značka VW za prvních pět měsíců nejmenší pokles, a to o 2,8 procenta.

Značka Škoda díky úspěchům v Británii, Německu, Švýcarsku, Francii a ve středoevropských zemích posílila o 1,8 procenta. Česká automobilka tak už má na celoevropském trhu téměř čtyřprocentní podíl, tedy skoro stejný jako slavná japonská Toyota.

Méně radosti však vedení koncernu působí španělský Seat. Evropský prodej této značky se za prvních pět měsíců propadl o 16 procent. "Pokud se tyto trendy během následujících měsíců výrazně nezmění, prodá se letos v Evropě poprvé dvojnásobně větší počet škodovek než seatů," upozorňuje Jan Linhart, analytik poradenské firmy KPMG.

Španělské značce by sice mohl pomoci nový model Seat Toledo, který se právě začíná montovat v Mladé Boleslavi společně s vozy Škoda Rapid, ale dá se předpokládat, že z této společné výroby více vytěží právě Rapid. Škoda je totiž značkou na vzestupu. A úspěch přitahuje, zatímco neúspěch zákazníky zahání.

Prodej aut v EU a ESVO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Korbel

Zdroj: ACEA

Související