Míra nezaměstnanosti v České republice v červnu klesla o jeden procentní bod na 8,1 %, zejména díky sezonním pracím. Je to ale i znak toho, že si firmy i nadále drží klíčové zaměstnance.

,,Zdá se, že se podniky po zkušenostech z recese 2009 rozhodly udržet si své klíčové zaměstnance i při přechodném snížení objemu zakázek," hodnotí středeční statistiky od Českého statistického úřadu hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Na druhou stranu ale ubývá volných pracovních míst, v červnu meziročně o 2 %.

,,Situace na trhu práce je stabilizovaná, ale růstu nezaměstnanosti se už na podzim ČR rozhodně nevyhne. Průmysl přestává nabírat nové zaměstnance, stavebnictví propouští a služby příliš nových pracovních míst vzhledem k slábnoucím tržbám letos nevytvoří," odhaduje ekonom a analytik ČSOB Pavel Dufek.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ceny snižují příjmy domácností

To je samozřejmě špatná zpráva pro domácnosti, které ještě s nízkým počtem pracovních míst straší rostoucí spotřebitelské ceny. Míra inflace v červnu zrychlila růst na 3,5 procenta, a to zejména kvůli zdražování potravin. 

V kontextu rostoucích cen se musí domácnosti připravit na to, že jim klesnou reálné mzdy, tedy i příjmy. A to se opět odrazí v chabé domácí spotřebě, která už je i tak nyní slabá.

Motor ekonomiky zadrhává

Už v pondělí přišly z ČSÚ statistiky z českého průmyslu, které příliš nepotěšily. Průmyslová výroba totiž v květnu meziročně klesla o 2,4 procenta po dubnovém růstu o 2,2 procenta. Jde o první pokles od listopadu 2009.

Číslo ale ovlivnil nižší počet pracovních dní. Po vyloučení jejich vlivu výroba stagnovala, respektive klesla o 0,1 procenta.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 4,2 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.

"Výsledek průmyslu zaostal mírně za očekáváním. Je na něm stále více vidět, jak se zpomalující zahraniční poptávka spolu s propadající domácí poptávkou začínají podepisovat na výkonu nejvýznamnějšího odvětví naší ekonomiky," komentuje aktuální čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Stavebnictví se ode dna neodrazilo

Špatné výsledky navíc stále přicházejí ze stavebnictví. To stále ne a ne zastavit pokles, když v květnu meziročně propadlo o 3,5 %. Navíc stavební úřady vydaly o více než 15 % méně stavebních povolení, což do budoucího vývoje mnoho optimismu nepřilévá.

Podle ekonomů za tímto vývojem stojí zejména slabá poptávka domácností, které mají čím dál méně peněz. Ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová pak nachází ještě další faktory.

,,Ti, kdo chtěli v minulosti spekulovat na růst cen bytů a pořizovali si druhý a další byt kvůli spekulativnímu pronájmu, tak již povětšinou učinili. Ti, kdo budou chtít spekulovat v budoucnu, nyní vyčkávají v naději, že ceny ještě poklesnou. A zatřetí, na trhu je mnoho volných bytů čekajících na kupjícího ještě z předkrizových let před rokem 2008. Tudíž developěři jsou nuceni nové projekty odkládat."

Zahraniční obchod překvapil, ale...

Zdánlivě pozitivní zprávou naopak byly výsledky zahraničního obchodu za květen. Ten skončil přebytkem 23,1 miliardy korun, což bylo meziročně více o 9,6 miliardy korun.

Jenže když se podíváme na jeho strukturu, vidíme, že rychlost růstu vývozu znatelně klesl. Z dubnových 8 % na květnových 2,8 %.

Vývoz pak dokonce poprvé od prosince roku 2009 zaznamenal pokles. To je určitě varovný signál.

,,Světová ekonomika šlápla prudce na brzdu. Téměř není dne, kdy by ze světa nepřišla špatná makroekonomická statistika. Navíc jih Evropy se pod tíhou stále silného eura potácí, jako by měl 4 promile v krvi. Kde by pak měla růst poptávka po českém zboží," hodnotí vývoj ekonom Vladimír Pikora.