Howard Wu (43)

 Je senior partnerem advokátní kanceláře Baker & McKenzie v Šanghaji. Zaměřuje se zejména na fúze a akvizice, informační technologie a velké projekty. Vystudoval bakalářský obor na Kalifornské univerzitě v Berkley. Následně pokračoval na Kolumbijské univerzitě (M. A.) a Fordhamově univerzitě (J. D.) v New Yorku. Mezi jeho koníčky patří cestování, basketbal a četba.

Zatímco Spojené státy a Evropa přinejmenším stagnují, byznys se přesouvá na východ. Avšak pochopit čínský trh není snadné.

"Je nebezpečné přijít do Číny a uvažovat tak, že když prodám každému Číňanovi jedno psací pero, tak ze mne bude miliardář. Tak to nefunguje, každá oblast Číny je zcela odlišná," upozorňuje Howard Wu, partner šanghajské pobočky Baker & McKenzie, největší advokátní kanceláře na světě.

Všude na světě se bojuje o soukromé investice, jak to nyní vypadá v Číně?

Čína začala před asi 20 až 25 lety podobně jako Singapur, Tchaj-wan nebo Jižní Korea. Místní samosprávy tehdy dávaly investorům zdarma pozemky a velké úlevy na daních výměnou za založení podnikání. To stále do jisté míry platí, ale ne ve všech oblastech. Pokud budou podnikatelé hledat v pobřežních bohatých oblastech, jako je Šanghaj nebo Peking, tak moc podpory nenajdou. Je tam tolik ekonomické aktivity a byznysu, že vládu už nezajímá, zda sem přijde další investor a utratí nějakých 30 nebo 50 milionů dolarů. Úplně odlišná situace je ve vnitrozemí, kde samosprávy stále dychtí po dalších investorech.

Jak může podnikatel zahájit vyjednávání o podpoře?

Většina samospráv má založené investiční komise. Existuje jedno místo, kam může podnikatel přijít a projevit svůj zájem. Komise mu potom pomůže s nájmem pozemků, koupí továrny nebo s vyjednáváním s daňovou správou. Zajímavostí třeba je, že v Číně není možné vlastnit pozemky. Je možné si je jen pronajmout na období 50 až 70 let, pak se vracejí do rukou státu.

Které oblasti podnikání jsou pro samosprávy nejzajímavější, a tedy i podporované?

V pobřežních oblastech je to oblast hi-tech služeb a koncové výroby. Ve vnitrozemí je vítána v podstatě jakákoli investice, třeba i do výroby levných produktů. S tou by podnikatel v Šanghaji vůbec neuspěl, protože ta se chce přeměnit v centrum finančnictví a služeb.

Jak dlouho trvá založení firmy v Číně?

Většinou okolo čtyř měsíců. Není to technicky příliš složité, ale je to náročné kvůli práci s obrovským množstvím dokumentů a nesmírné byrokracii.

Co všechno je třeba udělat?

Nejdříve je třeba získat souhlas Zahraniční investiční komise a potom je možné žádat o podnikatelské povolení. Je to pomalejší než v Hongkongu nebo Singapuru, kde stačí pouze zažádat o podnikatelskou registraci. Také je běžné, že firmy nejprve založí holding a teprve potom čínské společnosti v rámci těchto holdingů.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 14. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2

 

 

Související