Lídři EU dohodli, že další peníze pro Jižany nasměřují do Španělska. Kromě této vzájemné výpomoci podobné RVHP dále potřebují centrální banky Řecka, Portugalska, Španělska i Itálie úvěrovat vlastní banky.

Půjčují si tedy od Evropské centrální banky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A teď to hlavní: Kde na to vlastně bere ECB? V eurozóně funguje fajnový systém Target 2. Peníze se jakoby půjčí od Bundesbanky (německé centrální banky), případně od nizozemské. Bundesbance vznikne pohledávka vůči celému eurosystému a jižanské centrální bance závazek. Vše skrz ECB. To vše je zaručené těmi odpadky.

Bundesbanka ke konci 2011 rozpůjčovala více než polovinu svých aktiv zemím eurozóny. Kompenzuje to tím, že poprvé v dějinách stahuje od německých bank peníze.

Co se stane, když tyto pohledávky dlužníci nezaplatí? Až pak se začnou tisknout peníze, nebo snad začnou prodávat zlato, nebo zkusí žít i se záporným vlastním kapitálem?

Takže, příští bublina, která praskne, se bude jmenovat ECB. A v ohrožení je i Bundesbanka. Vedle toho je dohodnutá pomoc Španělsku ve stylu RVHP přes nějaký ten další fond jen nicotnou záležitostí...

Aleš Michl

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal, Reuters

Související