Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Pražským policistům se loni při kontrolách cizinců dařilo. Za přestupky typu chybějících dokladů od nich vybrali pokuty za více než pět milionů. Ne všechny peníze však obratem putovaly do státního rozpočtu. Podle zjištění týdeníku Ekonom musela policie pokuty za zhruba půl milionu korun vracet.

Důvod může znít poněkud absurdně: pokuty vybírali policisté, kteří na to nemají právo. „Podle zákona o pobytu cizinců může pokuty vybírat pouze cizinecká policie. V případě, kdy tak učinily příslušníci jiných útvarů, zahájili jsme přezkumné řízení, které vedlo k vrácení vybraných částek,“ vysvětluje mluvčí Krajského ředitelství policie v Praze Andrea Zoulová.

Jinými slovy, pokud dopravní nebo pořádkový policista narazí na cizince, který má prošlý pas, může učinit jediné: přivolat si hlídku cizinecké policie, aby to za něj vyřešila. A případů, kdy pražská policie toto nařízení ignorovala, bylo loni hned 320.

Policejní Kocourkov

Nad situací přitom „mimo záznam“ kroutí hlavou i někteří policisté. „Je to jako v Kocourkově – jedna hlídka si musí zavolat druhou, aby mohla někoho pokutovat. Takže pokutu za pár stovek řeší nakonec čtyři policisté,“ glosuje situaci jeden z pražských vyšetřovatelů. Podle něj přitom takováto praxe odporuje nejenom zdravému rozumu, ale i právu. „Máme tady zákon o Policii České republiky, kde se hned v úvodě píše, že policie je jednotný sbor. Pak někdo vymyslí druhý zákon, který to popře a nikomu to v tomhle státě nevadí,“ dodává.

Situace kolem výběru pokut rozhodně nevadí Policejnímu prezidiu ani vedení cizinecké policie. „Ředitelství služby cizinecké policie se zákonnou úpravou souhlasí a nechystá v tomto ohledu žádné námitky. Podle nás by měla být zachována praxe, že přestupky spáchané podle zákona o pobytu cizinců smí řešit pouze cizinecká policie,“ konstatuje její mluvčí Kateřina Rendlová.

Dalšímu vracení vybíraných pokut se tak dá zamezit pouze jediným způsobem. „Přijali jsme celý systém opatření, který má podobná pochybení minimalizovat. Tento systém spočívá zejména v plošném proškolení policistů pořádkové, dopravní i kriminální služby, aby k dořešení přestupku volali kolegy z cizinecké policie,“ říká mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

V jiných regionech už na tento systém naběhli. „V rámci našeho krajského ředitelství o uložení blokové pokuty podle pobytového zákona loni ve všech případech rozhodovali příslušníci cizinecké policie. Nenastal proto žádný případ, že bychom se museli zabývat vrácením financí,“ konstatuje mluvčí policistů z Moravskoslezského kraje Daniela Vlčková.

Související