Ministerstvo dopravy chce posílit pozvolna se rozvíjející kosmický průmysl. Jeho vedení plánuje zvýšit příspěvky, které Česko posílá do Evropské kosmické agentury (ESA). Její projekty totiž nabízejí zdejším firmám největší možnosti zapojit se do tohoto odvětví.

Pro letošní rok počítá ministerstvo s platbou zhruba 290 milionů korun. „Do budoucna uvažujeme o navýšení příspěvku na úroveň půl miliardy,“ potvrdil týdeníku Ekonom náměstek ministra dopravy Jiří Žák.

Atomové hodiny i navigace pomocí družic

Agentura ESA se sídlem v Paříží je mezivládní organizací, nezávislou na Evropské unii, která od sedmdesátých let zajišťuje hlavní evropské kosmické programy. Česko do ní v vstoupilo v roce 2008. „Česká republika se stala první zemí ze střední a východní Evropy, která se k nám přidala. Pro nás šlo z politického hlediska o velice důležitý krok a je proto v našem zájmu, aby byla úspěšná,“ řekl pro týdeník Ekonom Eric Morel, ředitel oddělení pro obchodní aktivity agentury ESA.

Příspěvky, které Česko do agentury posílá jsou podle ministerstva dopravy nastaveny tak, že by se měly z více než devadesáti procent vrátit ve formě zakázek pro firmy a výzkumná pracoviště. Tímto způsobem se již Češi zapojili například do projektu IRIS, jenž je součástí nově budovaného systému pro řízení letového provozu pomocí družic, nebo experimentu ACES, jehož cílem je ověřit činnost nové generace atomových hodin v podmínkách mikrogravitace.

"Kosmické aktivity znamenají šanci posunout se z úrovně montoven k výrobě sofistikovaných komponentů s vysokou přidanou hodnotou. ESA je pro nás jedinou cestou, jak v tomhle směru pokročit dále,“ tvrdí náměstek Žák. Jeho ministerstvo nyní vyjednává s dalšími resorty, jako je školství, průmysl, nebo životní prostředí, pod které rovněž spadají některé z kosmických aktivit, aby mu vyšší příspěvek pomohly poskládat.

Česká kapka v moři

Týdeník Ekonom - č. 22/2012Rozpočet agentury ESA ročně dosahuje v přepočtu sto miliard korun, přičemž hlavními přispěvateli jsou Francie, Německo a také Evropská unie, pro kterou agentura buduje navigační systém Galileo. Jak bude vypadat její financování v následujících letech se má rozhodnout na ministerské konferenci na podzim.

Vzhledem ke škrtům ve veřejných výdajích přitom není jasné, zda se rozpočet agentury udrží na současné úrovni. „Předpovědět budoucnost je obtížné. Je pravdou, že někteří z našich členů, mezi které patří třeba Řecko, se dostali do nelehké situace. Jsem však přesvěcen, že pro dobré projekty se vždy peníze najdou,“ říká Morel.


Více se o zapojení českých firem do kosmických projektů dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 31. května, nebo pod odkazem níže:

 

banner 2

Související