Pouhé čtyři roky po ekonomickém kolapsu se Island nebývale zotavuje. Tato malá země se 320 tisíci obyvateli je nyní chválena za to, jak se s krizí vypořádala. Naopak zbytek Evropy balancuje na pokraji krachu. A členství v Evropské unii, které se v době hospodářského kolapsu zdálo jako vysvobozující řešení, ztrácí příznivce. V současnosti je pro něj jen asi 25 procent obyvatel ostrova.

Island učinil to, na co žádný z jiných států neměl odvahu. Přistoupil naprosto ochranářsky ke své vlastní ekonomice a peníze cizinců svěřil do péče jejich vlastních vlád. Možná však - vzhledem k velikosti závazků - prostě neměl na vybranou. "Island udělal správnou věc, zajistil fungování svého finančního systému, zatímco ztráty bank ponechal na krku věřitelům, ne daňovým poplatníkům," uvedl nedávno pro agenturu Bloomberg ekonom a nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.