Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Souboj o plynovody. Tak by se dala ve stručnosti popsat největší letošní očekávaná událost na českém trhu fúzí a akvizic. Ohlášený záměr skupiny RWE prodat dceřinou firmu Net4Gas je totiž po delší době prvním opravdu tučným soustem, za něž jsou investoři připraveni utratit sumy v řádu desítek miliard korun.

Zároveň jde o jednu z mála skutečně zajímavých příležitostí, kam vložit hotovost, již opatrní investoři nashromáždili od dob krize. Proto si RWE může vybírat ze zástupu investičních fondů i energetických holdingů. Zájem o firmu spravující 2,5 tisíce kilometrů plynovodů už projevily české skupiny EPH a KKCG, polský státní Gaz-System i západoevropské investiční fondy.

Jinak je ale pohled na vývoj trhu fúzí a akvizic v Česku i ve světě tristní. Přestože analytici prakticky v každém kvartále předpovídají oživení aktivity investorů i majitelů firem, trh se dále propadá. Právě aktivita v oblasti prodejů a nákupů firem je přitom jedním z ukazatelů optimismu v ekonomice. Celosvětový objem fúzí a akvizic podle studie Allen & Overy, kterou tato přední advokátní kancelář zabývající se prodejem firem exkluzivně poskytla týdeníku Ekonom, poklesl v letošním prvním čtvrtletí oproti stejnému období v loňském roce o více než 40 procent.

Česko stagnuje kvůli EU

Méně transakcí oproti loňsku se odehrálo i na českém trhu. "Také v České republice jsme v prvním čtvrtletí 2012 zaznamenali pokles aktivity v této oblasti, i když patrně nebyl takový jako na trzích v západní Evropě," tvrdí vedoucí pražské korporátní praxe Allen & Overy Jan Myška. Počet transakcí na trhu fúzí a akvizic v Česku se meziročně snížil o pětinu také loni, takže letošní propad je další nepříznivá zpráva.

Hlavní příčina opatrnosti investorů i majitelů firem, kteří se nehrnou do prodávání, je jasná. "Stagnace je ovlivněna celkovým ovzduším uvnitř Evropské unie. Česko je přímo odbytově provázané s nejbližšími trhy, odkud také přichází největší objem přímých zahraničních investic," vysvětluje vedoucí znaleckého ústavu Mazars Consulting Jiří Šimek.

Dokud se podle něho budou na trzích prioritně řešit strategické otázky budoucnosti Evropské unie jako takové, nelze očekávat ani výraznější pohyb na českém trhu.

INFOGRAFIKA: TOP 10 Transakce v Česku (infografiku zvětšíte kliknutím)


 

 

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 17. května, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související